24 nowe mieszkania przygotowała gmina Śniadowo dla młodych mieszkańców. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego budynku komunalnego w Starym Ratowie. To jeden ze sposobów Gminy na walkę z niżem demograficznym oraz wspieranie aktywności prorodzinnej.
W Starym Ratowie odbyło się dziś uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego bloku komunalnego wielorodzinnego. Prace projektowe i pozyskiwanie funduszy rozpoczęły się jeszcze w 2021 roku, a od 2023 do listopada 2025 roku trwała budowa.
- Oddajemy do użytkowania naszym mieszkańcom nowy budynek. Jest on nowoczesny, komfortowy i myślę, że zaspokaja te potrzeby w zakresie mieszkaniowym. Budowaliśmy go z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach, młodych małżeństwach, tak aby osiedlili się na terenie naszej gminy- mówił wójt Gminy Śniadowo, Rafał Pstrągowski.
Reklama
Inwestycja ma pomóc spowolnić kryzys demograficzny, który dotyka wiele gmin i wesprzeć rozwój tych terenów. W budynku znajdują się 24 mieszkania. Trzy z nich są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Dziś klucze do swoich mieszkań otrzymało 9 rodzin.
- Przypominamy naszym mieszkańcom, że nabór trwa. Jest on ciągły. W marcu ma odbyć się kolejne posiedzenie komisji mieszkaniowej i mam nadzieję, że kolejne klucze trafią do najemców- dodał Rafał Pstrągowski.
Wójt nie wykluczył, że w przypadku posiadania wolnych mieszkań w przyszłych naborach mogłyby się o nie ubiegać osoby spoza gminy.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 6,5 miliona złotych, z czego ponad 5,8 miliona stanowiło pozyskane wsparcie zewnętrzne.
Nowy budynek komunalny to szansa dla rodzin ze Śniadowa i okolic, aby uzyskać własne mieszkanie bez konieczności przeprowadzki do innych ośrodków miejskich. Nowi lokatorzy nie kryli radości z pozytywnego przejścia procedury naboru i uzyskania własnego lokum.
- Związałem się z tą gminą, ze względu na pracę. Wstąpiłem do ochotniczej straży pożarnej. Można powiedzieć, że wsiąkłem w tę gminę. Swoją przyszłość wiązaliśmy konkretnie z tym miejscem- powiedział Adrian Gajko, jeden z nowych lokatorów.
Reklama
Budowa budynku komunalnego to nie jedyne działania prorodzinne, które podejmuje gmina. Obecnie trwają prace związane z budową nowego żłobka.