Jutro we wszystkich województwach równocześnie rozpoczynają się ferie zimowe. Potrwają do 17 stycznia. W tym roku wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.
W tym roku w związku z pandemią koronawirusa wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku:
Organizatorem wypoczynku w tych dwóch dopuszczonych formach mogą być wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza.
Półkolonie muszą też być organizowane według wytycznych sanitarnych, mających na względzie trwającą epidemię koronawirusa.
Do 17 stycznia obowiązywać będzie wprowadzony pod koniec października nakaz, by w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16 lat nie wychodziły z domu bez opieki osoby dorosłej.
Powrót uczniów do nauki stacjonarnej w szkole będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w kraju.
- Decyzje w tej sprawie powinny zapaść między 4 a 11 stycznia" - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów oraz powrotu do nauki stacjonarnej części uczniów. Jeden z wariantów powrotu do szkół zakłada powrót tylko uczniów klas I-III szkół podstawowych, inny zaś powrót także uczniów klas VIII i uczniów klas maturalnych.