Od najbliższej niedzieli, 17 maja w kościołach będzie mogło przebywać więcej osób. Obecna zasada mówi o jednej osobie na 15 metrów kwadratowych. Od niedzieli będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
Według nowych zasad nawet 330 osób będzie mogło jednocześnie przebywać podczas liturgii w kościele Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.
- Powrót do kościołów nie jest tak liczny jak byśmy oczekiwali. Taka sytuacja zapewne wynika z lęku o możliwość zarażenia się koronawirusem, albo z pewnej, nazwijmy to wygody niektórych wiernych, bo wciąż obowiązuje dyspensa biskupa od niedzielnych mszy świętych- mówi nam jeden z łomżyńskich proboszczów.
Sprawdzamy, ile osób będzie mogło przebywać w łomżyńskich świątyniach.
Na początku pandemii w nabożeństwach mogło uczestniczyć 50 osób, a następnie 5 osób. Od 20 kwietnia liczba osób, które mogą uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, zależała od powierzchni świątyni. W kościele wtedy na 1 osobę musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. Od najbliższej niedzieli będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
Ile osób może uczestniczyć w liturgii? *
Parafia pw. św. Brunona
W górnym kościele będzie mogło jednocześnie przebywać maksymalnie 75 osób, w dolnym kościele maksymalnie 30 osób
Parafia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży
W górnym kościele może brać udział 180 osób, w dolnym kościele - 90 osób i w auli – kaplicy św. Jana Pawła II – 60 osób
Parafia pw. Bożego Ciała
W kościele jednorazowo może przebywać podczas liturgii 105 osób
Parafia pw. św. Michała Archanioła (Katedra)
W przypadku katedry podczas Mszy św. będzie mogło przebywać do 105 osób
Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
Brak danych
Parafia Matki Boskiej Bolesnej (Kapucyni)
Ok 37 osób
Parafia pw. Krzyża Świętego i Parafia pw. NMP Częstochowskiej
brak danych
* wartości szacunkowe