Reklama

Od magazynów przez maszyny po radiostacje. Samorządowcy Łomży i powiatu inwestują w bezpieczeństwo [FOTO i VIDEO]

26/01/2026 13:15

Na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży zaprezentowano dziś sprzęt, jaki udało się kupić w ramach obrony cywilnej i ochrony ludności. W konferencji oprócz zastępcy prezydenta Piotra Serdyńskiego i wicestarosty łomżyńskiego Anny Gawrych wzięli udział również posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś i wojewoda Jacek Brzozowski.

Zaprezentowany sprzęt pomoże w sytuacjach kryzysowych, takich jak awarie infrastruktury, pożary i inne wydarzenia o charakterze nadzwyczajnym.

Inwestując w sprzęt i zaplecze ochronne podnosimy poziom odporności naszego miasta i poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców- mówił Piotr Serdyński, wskazując, że Łomża pozyskała na ten program prawie 8 milionów złotych.

Część zakupów dokonanych przez władze Miasta została zrealizowana w porozumieniu ze strażą pożarną. Zastępca prezydenta Łomży zapowiedział przy okazji, że Miasto planuje kolejne zakupy, które podniosą jego odporność.

Reklama

Do tej pory Łomża wykorzystała rządowe wsparcie między innymi na zakup działki, na której powstanie magazyn, gdzie będą przechowywane niezbędne sprzęty, a także zakup zapasów żywnościowych, środków opatrunkowych czy plecaków medycznych. Pozyskano również specjalistyczny sprzęt w postaci koparko-ładowarki, przyczepy i przenośne radiostacje.

Dla naszego województwa na lata 2025-2026 rząd przygotował 333 miliony złotych. W pierwszym etapie pieniądze zostały przeznaczone na niezbędny sprzęt, natomiast w tym roku wsparcie popłynie na przygotowanie i przystosowanie miejsc schronienia.

Reklama

Program ochrony ludności nie jest programem wojennym. Ma on zabezpieczyć infrastrukturę na poziomie  jednostek samorządu terytorialnego na wypadek sytuacji kryzysowych- powiedział Jacek Brzozowski nie kryjąc radości, że wiele samorządów na ziemi łomżyńskiej w stu procentach wykorzystało limity programu.

Jednym z nich był powiat łomżyński, który za kwotę 875 tysięcy złotych zakupił ciągnik wraz z przyczepą, a także wydrukował 10 tysięcy specjalnych ulotek, które w skondensowanej formie pomogą mieszkańcom zapoznać się z najważniejszymi informacjami i wskazówkami, jak działać w sytuacji kryzysowej.

Reklama

Nasze plany to zakup działki, budowa magazynów z podziemną infrastrukturą i przede wszystkim edukacja- mówiła wicestarosta łomżyński Anna Gawrych.

Pieniądze z programu obrony cywilnej i ochrony ludności to nie jedyny sposób wzmacniania odporności społeczeństwa. W ostatnim czasie do obywateli w całej Polsce wysłano poradnik bezpieczeństwa, który zawiera wiele ważnych i potrzebnych informacji, które pomogą ludziom nie tylko przygotować się na sytuację kryzysową, ale również poradzić sobie w niej.

Są to poradniki, które każdy z nas powinien mieć blisko siebie i powinien z nich jak najczęściej korzystać. Są przygotowane w przejrzysty sposób i edukują, w jaki sposób należy się zachowywać w sytuacjach, które wymagają od nas wyjątkowych zachowań- powiedziała Alicja Łepkowska-Gołaś.

Reklama

Gospodarz konferencji, komendant straży pożarnej w Łomży bryg. Arkadiusz Obrycki wskazał, że łomżyńska jednostka w najbliższym czasie również planuje budowę specjalnego magazynu, gdzie będą przechowywane pozyskane sprzęty.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/01/2026 15:35
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości