Reklama

Od marca nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

24/02/2015 07:09

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu czy wzroście. Nie będzie również zawierał zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Wnioski o wydanie dowodów osobistych na dotychczasowych zasadach można składać jeszcze tylko do piątku. Od początku marca – zmiany.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, nowy dokument tożsamości ma mieć lepsze zabezpieczenia, w tym dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, aby trudniej go było sfałszować. Pojawi się też informacja o polskim obywatelstwie.

Czego nie znajdziemy na nowym dowodzie osobistym? Nie będzie informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza wystarczy oświadczenie obywatela potwierdzone własnoręcznym podpisem.

Reklama

Fotografia do nowego dowodu będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Co ważne, nowy dowód osobisty będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że dotychczasowych dokumentów, jeśli nie straciły ważności, nie trzeba wymieniać.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości