Reklama

Ośrodek dla uchodźców jednak będzie zlikwidowany

27/10/2010 09:17

Tylko do końca listopada Czeczeni będą mogli mieszkać w łomżyńskim ośrodku dla uchodźców. Potem ośrodek zostanie zlikwidowany. Decyzja Urzędu ds. Cudzoziemców tym razem jest ostateczna.

Konflikt wokół ośrodka, w którym mieszkają uchodźcy (głównie Czeczeni i Gruzini) ciągnie się od września ubiegłego roku, kiedy poseł Lech Kołakowski (PiS) zaapelował o zamknięcie łomżyńskiej placówki. Kilka tygodni później ruszyła akcja mieszkańców miasta, którzy zbierali podpisy za likwidacją ośrodka. "Za" opowiedzieli się przede wszystkim przedsiębiorcy, narzekający na dokonywane przez Czeczenów częste kradzieże w sklepach, oraz mieszkańcy okolic ul. Wesołej, na ktorej mieści się ośrodek.

Wiosną tego roku studenci Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży podjęli kontrinicjatywę, organizując akcję zbierania podpisów za pozostawieniem w Łomży ośrodka dla uchodźców.

Reklama

Zamieszania wokół przetargu

Ostatecznie w sprawie miały jednak przeważyć wyniki przetargu, jaki w marcu ogłosił UDSC. Ośrodki, którym w czerwcu kończyła się umowa zawarta z urzędem, mogły starać się o jej przedłużenie i tym samym, dalsze funkcjonowanie placówek. Wyniki przetargu miały być znane do czerwca. Na przetarg wpłynęły jednak tylko dwie oferty - Białostockiego Przedsiębiorstwa Usług Socjalnych Budownictwa, ktore prowadzi ośrodki w Łomży i w Białymstoku. Komisja odrzuciła je, ponieważ nie spełniały wszystkich wymagań (m.in. brakowało osobnej świetlicy, przeznaczonej tylko dla kobiet).

Reklama

Białostocka firma wystartowało także w kolejnym przetargu ogłoszonym przez UDSC. Tym razem urząd odrzucił przedsiębiorstwo, ponieważ  źle została oznaczona koperta, w której wpłynęła oferta. Nie pomogło odwołanie się od wyników przetargu. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła skargę BPUS, wydając tym samym werdykt o zlikwidowaniu łomżyńskiego ośrodka dla uchodźców.

Likwidacja w listopadzie

Jak informuje Urząd ds. Cudzoziemców, ośrodek zostanie zamknięty jeszcze w listopadzie. Dokładna data powinna być znana do końca miesiąca. Uchodźcy mieszkający w placówce, będą mogli wybrać inny ośrodek, do którego będą chcieli się przenieść. Drugim rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania na własną rękę.  W tym wypadku urząd zapewni uchodźcom pomoc finansową.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości