Wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych powstają w celu ułatwienia życia osobom, które mają trudności z poruszaniem się. Zajmowanie bezprawnie tych miejsc jest wykroczeniem, za które grożą spore konsekwencje.
,,Parking dla osób niepełnosprawnych" - nie odbieraj im tych miejsc. To hasło najlepiej oddaje sens prowadzonych działań przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Podczas patroli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kontrolują prawidłowość oznakowania takich miejsc parkingowych, a więc czy:
Podczas patroli policjanci również kontrolują czy pojazdy pozostawione na tych miejscach mają na podszybiu Kartę Parkingową, uprawniającą do parkowania na tych stanowiskach. Przypominamy, że od 1 lipca 2014 roku takie karty parkingowe wydawane są wyłącznie:
Ważnym jest aby pamiętać, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów, w przypadku jeśli karta nie zostanie umieszczona w widocznym miejscu pojazd może zostać odholowany na koszt kierującego, a on sam może zostać ukarany mandatem karnym w kwocie 350 zł. Kierującemu, który nie posiadał uprawnień, aby zaparkować swój pojazd w powyższym miejscu oprócz kosztów holowania pojazdu grozi mandat karny w kwocie 800 zł. W przypadku nieuprawnionego posługiwania się Kartą Parkingową mandat w kwocie 1200 zł.