"Raz, dwa, trzy – teraz my!..." – to słowa dwustu siedemdziesięciu sześciu pierwszoklasistów, którzy 28 i 29 października 2015 roku powiększyli szkolną rodzinę Szkoły Podstawowej Nr 10 podczas uroczystości ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasistów, licznie zgromadzonych Rodziców, babcie i dziadków oraz nauczycieli powitali dyrektor szkoły Leszek Sobociński i wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk. Nie zapomnieli też o zaproszonych gościach, wśród których znaleźli się ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski, Bernadeta Krynicka - przewodnicząca Rady Miejskiej, Dorota Szymonowicz – dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży, Andrzej Piechociński – naczelnik Wydziału Oświaty, Aleutyn Kołos – prezes zarządu oddziału ZNP, ksiądz prałat Wojciech Nowacki – proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, Jolanta Kowalewska – dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, Laura Wąsowska – wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, Grażyna Kowalewska – dyrektor przedszkola nr 14, panią Joanna Szenk Leszczyńska – dyrektor przedszkola nr 15, Maciej Lubecki – przedstawiciel Rady Rodziców, Jolanta Gwizdoń – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, Renata Zaniewska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 i Jerzy Włodkowski – zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10.
Następnie wszystkich powitały pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami: Klasa I A z paniami Edytą Dembską i Małgorzatą Listowską, klasa I C z panią Jadwigą Kirejczyk, klasa I D z panią Moniką Składanek, klasa I G z panią Agnieszką Korbel, klasa I I z panią Izabelą Czerniawską i klasa I K z panią Iwoną Koczyńską.
29 października zebranych gości powitali uczniowie z klasy I B z paniami Jolantą Grabowską i Dorotą Zawadzką, z klasy I E z panią Katarzyną Dziekońską, z klasy I F z panią Marzeną Przybyszewską, z klasy I H z panią Ewą Chełstowską , z klasy I J z panią Renatą Ożarowską i z klasy I L z panią Katarzyną Czapko .
Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Makowska z klasy VI F i Natalia Bieniek z klasy V D, bardzo ciepło i serdecznie powitały pierwszaków w murach naszej szkoły. Życzyły im samych sukcesów i miłych chwil podczas nauki. Chwilę później, tradycyjnie, przedstawiciele klas pierwszych wzięli udział w konkursie, który sprawdzał wiadomości zdobyte w szkole. Dzieci jak zwykle nie zawiodły i bardzo ładnie odpowiedziały na wszystkie pytania. W dalszej kolejności uczniowie ślubowali na sztandar szkoły, przyrzekając, że będą sumiennie spełniać swoje obowiązki oraz kierować się w życiu słowami Patrona Jana Pawła II ,,Zwyciężaj siebie".
Następnie nadeszła najbardziej oczekiwana chwila przez naszych pierwszaków, czyli pasowanie „zaczarowanym" ołówkiem. Wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk głośno odczytywała imię i nazwisko pasowanego „malucha", którego dyrektor Leszek Sobociński pasował na pełnoprawnego i dumnego ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy „tornister", w którym zapakowany był dyplom, legitymacja szkolna, zdjęcie grupowe klasy i znaczek odblaskowy ufundowany przez grupę ubezpieczeniową PZU.
Miłą niespodziankę zrobili też pierwszoklasistom Państwo Hanna i Krzysztof Gosk – właściciele firmy „Pryma", którzy ufundowali upominki: zestaw muzyczny i zestaw sportowy. Delegacja rodziców złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy popiersiu Jana Pawła II. W dalszej kolejności odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów wszystkich klas pierwszych.
Po części artystycznej, głos zabrali zaproszeni goście: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, pani Dorota Szymonowicz i pani Małgorzata Konopka – przedstawicielka Rady Rodziców.
Na zakończenie, pan dyrektor Leszek Sobociński i pani wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk podziękowali przybyłym Gościom, Rodzicom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości, a Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski udzielił wszystkim błogosławieństwa. Potem uczniowie wraz z Rodzicami i nauczycielami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.