- Brak odpowiedniego wynagrodzenia pracy pielęgniarek jest głównym powodem tego, że młode pielęgniarki zaraz po ukończeniu nauki wyjeżdżają za granicę, ponieważ zarobki w innych krajach europejskich są nawet 5-ciokrotnie wyższe. Już teraz liczba pielęgniarek w Polsce jest nawet 3-krotnie niższa niż w innych krajach europejskich- pisze w swojej interpelacji do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza poseł Lech Kołakowski. Z danych, które przytacza poseł wynika, że aż 25% pielęgniarek zarabia poniżej 2200 zł brutto miesięcznie.
Pismo kierowane do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza publikujemy w całości:
INTERPELACJA w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pielęgniarek
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996r. Nr 73, poz.350 ze zm.) w zw. z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002r. Nr 23, poz. 298) składam interpelację w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pielęgniarek. W Polsce wynagrodzenia pielęgniarek są bardzo niskie i nieadekwatne do wykonywanej pracy. Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że aż 25% pielęgniarek zarabia poniżej 2200 zł brutto miesięcznie. Jest to zupełnie niezrozumiałe biorąc pod uwagę tak duży zakres obowiązków i odpowiedzialność, jaka wiąże się z wykonywaniem tego zawodu. Wynagrodzenia pielęgniarek od wielu lat są na podobnym poziomie. Z niezrozumiałego powodu grupa zawodowa pielęgniarek była pomijana przy wprowadzaniu podwyżek płac w ochronie zdrowia.
Brak odpowiedniego wynagrodzenia pracy pielęgniarek jest głównym powodem tego, że młode pielęgniarki zaraz po ukończeniu nauki wyjeżdżają za granicę, ponieważ zarobki w innych krajach europejskich są nawet 5-ciokrotnie wyższe. Już teraz liczba pielęgniarek w Polsce jest nawet 3-krotnie niższa niż w innych krajach europejskich. Jak podają statystyki (Rynek Zdrowia z 2015 r., nr 1) w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada 5,5 pielęgniarki, kiedy w: Niemczech - 11, Norwegii - 14,4, Danii - 15,4, zaś w Szwajcarii - nawet 16.
Obecna sytuacja wymaga jak najszybszego podjęcia działań polegających na podniesieniu wynagrodzeń pielęgniarek. Za kilka lat, w związku z odejściem na emeryturę dużej grupy pielęgniarek (obecnie średni wiek pielęgniarek wynosi
46,9 lat), przy utrzymującej się tendencji wyjazdowej młodych pielęgniarek, nie będzie w Polsce wystarczającej liczby pielęgniarek. Już teraz coraz wyraźniej zauważalny jest problem niewystarczającej liczby pielęgniarek w placówkach medycznych. Nierzadko na kilkudziesięciu pacjentów na oddziale zachowawczym (chorzy leżący i wymagający pielęgnacji) zostaje jedna pielęgniarka, która nie jest w stanie poświęcić wystarczającej uwagi pacjentowi, co wpływa na poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów. A przecież społeczeństwo starzeje się, a co za tym idzie, potrzeby w zakresie opieki pielęgnacyjnej będą coraz większe.
W związku z tym, że brak podjęcia właściwych działań może doprowadzić do tego, że pacjenci pozostaną bez właściwej opieki pielęgniarskiej, kieruję do Pana Ministra następujące pytania:
Czy Pan Minister dostrzega problem wyjazdu z kraju młodych pielęgniarek z uwagi na niskie wynagrodzenie oraz związane z tym zagrożenie braku pielęgniarek, co wpłynie na poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów?
Dlaczego grupa zawodowa pielęgniarek dotychczas była pomijana przy wprowadzaniu podwyżek płac w ochronie zdrowia?
Czy i kiedy planowane jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek, tak aby było ono adekwatne do zakresu obowiązków i odpowiedzialności, która wiąże się z wykonywaniem tego zawodu?
Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął i podejmie w przedmiotowej sprawie.
Z poważaniem
Lech Antoni Kołakowski
Poseł na Sejm RP