Ponad 60 tys. podatników z województwa podlaskiego nie zrobiło nic, żeby rozliczyć PIT. Mogli tak postąpić ponieważ wiedzieli, że skarbówka rozliczy ich automatycznie. Dynamicznie wzrosła liczba zeznań składanych elektronicznie. W ten sposób rozliczanych jest już 80 proc. zeznań.
Jak przekazuje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, mieszkańcy województwa za pośrednictwem usługi Twój e-PIT złożyli ponad 185 tys. zeznań, co stanowi 45 proc. wszystkich złożonych w jakiejkolwiek formie zeznań PIT-37 i PIT-38.
Pierwszy raz w historii, podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogli także zapomnieć o swoim rozliczeniu, nie martwiąc się konsekwencjami. Jeżeli nie chcieli weryfikować i zmieniać automatycznie przygotowanych zeznań, mogli nie robić nic. Ich zeznania wraz z upływem terminu na ich złożenie zostały automatycznie uznane za złożone.
"Z takiej opcji skorzystało w woj. podlaskim ponad 60 tys. podatników. W przypadku podatników rozliczających się w US w Siemiatyczach, US w Zambrowie i Pierwszym US w Białymstoku, co piąty z nich nie zajrzał nawet do swojego zeznania PIT i został rozliczony automatycznie" - informuje Izba.
Wielu podatników nadal korzysta jeszcze z systemu e-Deklaracje, który pozwala samodzielnie wypełnić zeznanie i przesłać je do skarbówki w formie elektronicznej. Ze statystyk podlaskiej KAS wynika, że 80 proc. zeznań jest składanych w formie elektronicznej (jako Twój e-PIT lub za pośrednictwem systemu e-Deklaracje).
W tym roku drogą elektroniczną mieszkańcy województwa złożyli ponad 386 tys. e-PITów czyli o 54 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
Z danych podlaskiej KAS wynika, że podlaskie urzędy skarbowe zwróciły do tej pory podatnikom 300 mln zł z wykazanych nadpłat. Zwroty dokonywane są dużo szybciej niż w latach poprzednich. Na zwrot pieniędzy, w przypadku zeznań złożonych elektronicznie, urząd skarbowy ma bowiem o połowę mniej czasu niż w ubiegłych latach, czyli 45 dni.
Źródło: IAS Białystok