W środę (23.02) łomżyńscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą wyłączenia skansenu w Nowogrodzie ze struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Już od kwietnia wiadomo, że skansen Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przestanie być częścią struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Zobacz też: Skansen w Nowogrodzie nie będzie już częścią Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Skansen stanie się wojewódzką samorządową instytucją kultury, co oznacza, że nadzór nad nim prowadził będzie marszałek. Zyska też nieco inną nazwę: Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Taki porządek rzeczy ma spowodować, że skansen będzie mógł w większym stopniu pozyskiwać zewnętrzne środki na rozwój i rozbudowę. Ma to także poprawić zarządzanie tą instytucją.
Dzisiaj z kolei łomżyńscy radni przyjęli uchwałę, która ma doprowadzić do wyłączenia skansenu ze struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
- Odbyłem spotkanie z pracownikami skansenu. Nie ma w tym temacie sprzeciwu. Ostatnia uchwała dotycząca podziału prawdopodobnie uchwalona zostanie w marcu - mówił podczas sesji rady miejski zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.