Reklama

Pogodzić interesy mieszkańców Konarzyc i Łomży! Czy znajdzie się salomonowe rozwiązanie? [FOTO]

20/01/2015 20:10

Zapewne nie uda się tak poprowadzić obwodnicy Konarzyc, by wszyscy zainteresowani byli w pełni zadowoleni. Świadom jest tego dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg Józef Sulima, co podkreślił bardzo wyraźnie na dzisiejszym konsultacyjnym spotkaniu w łomżyńskim ratuszu. Obiecał jednak, że przy podejmowaniu ostatecznej decyzji liczba tych, których ona "zaboli" będzie jak najbardziej zminimalizowana.

Na łomżyńskie konsultacje przybyło zaledwie kilka osób z Łomży, w tym prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki. Kilkakrotnie więcej było mieszkańców Konarzyc, przez co momentami konsultacje, które skierowane były do mieszkańców miasta, zdominowali ich sąsiedzi "zza torów". Mieszkańcom Konarzyc w większości odpowiada zaproponowana już ostatnio wersja przebiegu drogi, która ma łączyć się z obecną drogą wojewódzką nr 677 na wysokości ulicy Strusiej. Zdecydowanie przeciwko temu wariantowi protestował natomiast przedstawiciel firmy, która w trójkącie ograniczonym nową obwodnicą, starym fragmentem 677 i torami ma zajazd i stację paliw.

- W momencie, kiedy ta droga w takim przebiegu zostanie otwarta dla ruchu, będziemy mogli zwijać naszą firmę, bo nikt już do nas nie zajedzie - twierdził i wszyscy musieli przyznać mu rację.

Reklama

W tej sytuacji padła propozycja, by obwodnicę połączyć w z drogą 677 tuż za torami kolejowymi. Wówczas jednak, jak stwierdził dyrektor Sulima, trzeba byłoby zamknąć obecnie istniejący przejazd kolejowy i wybudować nowy w innym, odleglejszym miejscu. To z kolei nie spodobało się mieszkańcom Konarzyc, których część mieszkająca w pobliżu obecnego przejazdu, aby dostać się do Łomży musiałaby cofnąć się niemal do połowy wsi by przejechać przez tory na obwodnicę i dopiero nową drogą dotrzeć do miasta.

Kolejna propozycja, która najlepiej chyba służyłaby wszystkim mieszkańcom Łomży zakładała, że obwodnica Konarzyc nie będzie łączyć się z drogą 677 w granicach administracyjnych miasta, lecz zostanie pociągnięta prosto aż do ronda na skrzyżowaniu Szosy do Mężenina i ulicy Wiosennej. Argumenty były jasne i oczywiste. Jeśli nowa droga zyskałaby taki przebieg i jednocześnie wybudowane zostanie przedłużenie ulicy Zawadzkiej do tego samego ronda od przeciwnej strony, to duża liczba mieszkańców Łomży z osiedla Południe otrzymałaby znakomite połączenie wyprowadzające bezpośrednio na przyszłą obwodnicę Łomży w ciągu przyszłej S61 czyli trasy Via Baltica. Dyskusję nad takim przebiegiem szybko uciął jednak Sulima. Jak stwierdził dyrektor, po pierwsze musi trzymać się ciągu obecnej drogi 677, a po drugie taki przebieg oznacza wyższe koszty, a on musi się trzymać założonego na tę inwestycję budżetu.

Reklama

Nastroje próbował tonować wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, który podkreślał, że jeśli nie można zrobić tak, by skorzystali zarówno mieszkańcy Łomży, jak i Konarzyc, to on apeluje do łomżyniaków, którzy na przedstawionym wariancie przebiegu obwodnicy nic nie tracą, by nie blokowali korzyści dla mieszkańców sąsiednich Konarzyc. Wówczas okazało się, że kilku z obecnych na spotkaniu prawdopodobnie ma wykupione lub planuje wykup kilku działek w okolicy przebiegu obwodnicy Konarzyc i z tego powodu nie odpowiada im przedstawiona wersja.

Ostatecznie Józef Sulima obiecał, że przy podejmowaniu decyzji weźmie pod uwagę interes możliwie największej grupy mieszkańców tak, by liczba niezadowolonych była jak najmniejsza. Dyrektor zachęcił też mieszkańców Łomży do wypełniania dostępnych w ratuszu formularzy zgłaszania uwag, wniosków i zastrzeżeń dotyczących budowy obwodnicy, które zostaną poddane analizie i w miarę możliwości uwzględnione podczas ostatecznego projektowania drogi.

Reklama

Wnioski i uwagi dotyczące projektu można składać w formie pisemnej w siedzibie w Urzędu Miejskiego w Łomży lub przesyłać w terminie do 2 lutego br. na adres:
Biuro Projektów „ARTERIA” s. c. Cezary Kamieński, Kazimierz Popławski
ul. Sienkiewicza 49 lok. 412
15 – 002 Białystok
lub na adres e-mail: arteria1@o2.pl z dopiskiem: „Rozbudowa DW 677 Łomża - Śniadowo – spotkania z mieszkańcami”. Postulaty złożone po wyznaczonym terminie nie będą uwzględniane.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości