Reklama

Policjanci przypominają o noszeniu odblasków [VIDEO]

08/10/2015 11:14

Jesień to bez wątpienia piękna pora roku. Jest to jednak także taki okres, w którym dzień staje się coraz krótszy, a zmierzch zapada coraz wcześniej. Podobnie jak w ubiegłym roku łomżyńscy policjanci rozpoczęli kampanię przypominającą o noszeniu elementów odblaskowych. W związku z tym zapraszamy do obejrzenia naszego materiału video, w którym sprawdziliśmy jak odblaski wpływają na widoczność na drodze.

Łomżyńscy policjanci rozpoczynają działania profilaktyczne pod nazwą „Odblaski? Podaj dalej!" W ramach działań mundurowi będą przypominać o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, a także zachęcać mieszkańców miasta do umieszczania takich elementów na swoich ubraniach i korzystania z nich po zmroku. Wszystko po to, aby przeciwdziałać zdarzeniom drogowym z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Działania informacyjno-edukacyjne „Odblaski? Podaj dalej!" są kontynuacją prowadzonej w ubiegłym roku przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Łomży akcji pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!"

Reklama

Jak poprzednio, „odblaskowa profilaktyka" ma za zadanie zwrócić uwagę niechronionych uczestników ruchu drogowego na to, jak ważna jest poprawa własnego bezpieczeństwa na drodze poprzez używanie elementów odblaskowych. Celem działań jest ograniczanie zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów, zwłaszcza podczas nadchodzącego okresu jesienno–zimowego. Podczas prowadzonych cyklicznie akcji „Pieszy", a także na bilbordach reklamowych umieszczonych przy kilku głównych ulicach Łomży, policjanci przypomną o obowiązku noszenia odblasków poza terenem zabudowanym. Będą także zachęcać do korzystania z tych elementów przy przechodzeniu przez jezdnię na terenie miasta. Mundurowi podkreślają, że każdy kierowca jadąc po zmroku w rejonie przejścia dla pieszych, jest w stanie dużo szybciej i z większej odległości zauważyć pieszego z elementem odblaskowym umieszczonym na torebce, kurtce czy spodniach, niż pieszego w zupełnie ciemnym ubraniu. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo osoby pieszej.

Policjanci zaproszą także do współpracy lokalne środowiska, które dostrzegają potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, a informacje z działań ukażą się na stronie internetowej łomżyńskiej komendy. Jednocześnie, funkcjonariusze zauważają, że idea „odblaskowej profilaktyki" spotkała się z przychylnym przyjęciem m.in. przez rowerzystów. Miłośnicy dwóch kółek, coraz częściej widywani są w Łomży w kamizelkach odblaskowych. To dobry przykład dbania o własne bezpieczeństwo na drodze.

Reklama

Przypominamy, że znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym, od 31 sierpnia ubiegłego roku nałożyła na wszystkich pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dlatego też mundurowi apelują o przestrzeganie przepisów w tym zakresie.

My również przyłączamy się do tego apelu, bo nie lubimy informować o tragicznych wypadkach, do których dochodzi co roku z powodu słabej widoczności pieszych bądź rowerzystów. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy materiał video, w którym jak na dłoni widać, że warto nosić po zmierzchnu elementy odblaskowe. Sprawdziliśmy też, które z nich są najbardziej skuteczne. Teraz przypominamy to nagranie i mamy nadzieję, że również dołożymy w ten sposób swoją cegiełkę do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości