Reklama

Polonez - karetka odjechał do Muzeum Ratownictwa w Krakowie [VIDEO]

03/12/2015 06:56

To była prawdopodobnie ostania karetka na bazie poloneza jeżdżaca jeszcze w Polsce. Była w posiadaniu Grupy Ratowniczej "Nadzieja", która postanowiła podarować pojazd Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Nie był on już wykorzystywany jako pojazd ratowniczy, a jego miejsce zajmie w przyszłym tygodniu nowsze auto.

Polonez, choć już wiekowy, bo z 1999 roku, jest jeszcze w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Jak podkreśla zastępca koordynatora GR "Nadzieja" Jakub Brzeziak, to zasługa wolontariuszy pracujących w grupie, którzy dbali o niego przez cały okres eksploatacji.

Początkowo służył on do wyjazdów na akcje ratownicze i przewozu osób poszkodowanych w wypadkach. Ostatnio już tylko do transportu ratowników i sprzętu, bo daleko mu do obecnych standardów jakie spełniają dzisiejsze karetki. Przyszła jednak pora, by pożegnać go na zawsze. Wczoraj odjechał w ostatnią trasę, już nie na własnych kołach tylko na lawecie i stanął w Muzeum Ratownictwa w Krakowie, gdzie będzie przypominał o czasach swojej świetności i promował Łomże oraz Grupę Ratowniczą Nadzieja, bo jak zaznacza Jakub Brzeziak, pozostanie oklejony wszystkimi emblematami, jakie są na nim obecnie.

Reklama

Miejsce poloneza zajmie w grupie terenowy landrover, który będzie służył do przemieszczania się w trudno dostępny teren. Wykorzystywany będzie podczas poszukiwań osób zaginionych. Przewiezie ratowników z ich kompletnym sprzętem. Przetransportuje też do bardziej dostępnego miejsca odnalezione osoby.

Choć ratownikom z "Nadziei" szkoda ich wysłużonego poloneza, z którym wiążą ich liczne wspomienia, to cieszą się, że zamiast trafić gdzieś na złomowisko, na co przecież nie zasługuje, będzie dalej służył. Tyle że teraz już jedynie wspomnieniom.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości