Zlokalizowaną pod Łomżą elektroenergetyczną stację przesyłową wysokich napięć, wpisującą się w projekt mostu energetycznego Polska-Litwa, otworzył dzisiaj wicepremier Janusz Piechociński. Stacja o mocy 400 kV stanowi część linii energetycznej 400 kV Narew-Łomża-Ostrołęka o długości 118 km i przechodzącej przez województwa podlaskie i mazowieckie.
Dobiegł końca kolejny etap budowy mostu energetycznego Polska-Litwa. W południe, z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego, pod Łomżą została oficjalnie otwarta nowa stacja elektroenergetyczna. Wraz z oddaną do użytku linią przesyłową 400 kV Narew-Ostrołęka, stanowi ważny element budowanego od kilku lat połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy poprzez stacje w Ełku i Alytus.
– Przekazana dzisiaj do eksploatacji linia 400 kV Narew-Ostrołęka oraz nowa stacja elektroenergetyczna Łomża, które powstały w ramach budowy połączenia elektroenergetycznego, stanowią bardzo ważny element bezpieczeństwa energetycznego zarówno dla Podlasia, jak i wschodniej części Mazowsza – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas uroczystego uruchomienia nowej stacji elektroenergetycznej Łomża, która umiejscowiona została we wsi Stare Modzele, w gminie Łomża.
Most energetyczny ma na celu połączenie europejskiego rynku energii oraz dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Litwy, Łotwy i Estonii. Inwestycja ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy. Piechociński podkreślił, że dzięki projektowi budowy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa krajowa sieć przesyłowa będzie znacząco wzmocniona i rozbudowana.
– To z kolei wpłynie na poprawę niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej w tej części Polski – dodał. Zauważył też, że dzięki ukończonej inwestycji zwiększy się także atrakcyjność regionu, co pozytywnie wpłynie na ocenę i ewentualne decyzje o lokalizacji projektów biznesowych. – Poczucie stabilności energetycznej i nowoczesnej infrastruktury to jeden z kluczowych elementów przy wyborze miejsca na inwestycje – powiedział wicepremier Piechociński.
Minister przypomniał ponadto, że celem projektu Polska-Litwa jest połączenie rynku europejskiego oraz rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich.
– Jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego, a także zwiększenia możliwości przesyłowych na połączeniach transgranicznych – dodał. Zwrócił również uwagę na międzynarodowy wymiar projektu. – To przede wszystkim umożliwienie transgranicznej wymiany energii, a tym samym spełnienie wymogów dyrektyw UE mówiących o podejmowaniu prze państwa członkowskie działań, których celem jest zagwarantowanie właściwego poziomu połączeń międzysystemowych dla rozwoju rynku wewnętrznego – wyjaśnił. Inwestycja ma także, jego zdaniem, charakter gospodarczy, gdyż - jak zaznaczył - Polska ma ambicje, aby być eksporterem energii.
Wicepremier zauważył ponadto, że nowe linie energetyczne tworzą szansę na reelektryfikację kraju. Za bardzo istotne uznał w tym kontekście zakończenie dyskusji o elektrowni w Ostrołęce, a także to, "by w rozproszonej energetyce klasycznej i odnawialnej jak najwięcej instalacji wytwórczych powstało w północno-wschodniej Polsce, która pod tym względem jest swoistą białą plamą".
Do budowy linii wykorzystano ok. 8 tys. ton stali i 15 tys. m sześć. betonu. Realizacja projektu trwała 62 miesiące. Sama stacja Łomża znajduje się we wsi Stare Modzele (koło Łomży, woj. podlaskie). Powstawała przez 17 miesięcy, zajmuje obszar około 9 ha. Kosztowała 48 mln zł.
Łączny koszt budowy mostu energetycznego Polska-Litwa wycenia się na 1,8 mld złotych. Blisko 870 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Projekt po polskiej stronie realizują Polskie Sieci Energetyczne.
Jak tłumaczył prezes PSE Henryk Majchrzak, cały most Polska-Litwa to 11 zadań inwestycyjnych, cztery nowe linie energetyczne 400 kV, oraz siedem stacji elektroenergetycznych wysokich napięć. Majchrzak podkreślił, że otwarcie stacji Łomża ma wymiar międzynarodowy i wpisuje się w ideę unii energetycznej. Zapewnił też, że do 2020 roku uda się osiągnąć planowany 10-proc. poziom wymiany mocy z Litwą.