W ostatnich dniach do Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Rady Miejskiej Łomży wpłynął wniosek w sprawie zwołania posiedzenia komisji, poświęconego m. innymi narastającym utrudnieniom w dostępności portu dla jednostek pływających po Narwi. Pismo w imieniu lokalnego środowiska wodniackiego sygnowało łomżyńskie stowarzyszenie Wodniaków Śródlądowych „PORT” oraz LOT Ziemia Łomżyńska.
We wniosku jego sygnatariusze zwracają uwagę na fakt, że istnieje trwałe zagrożenie dla turystycznej i wodniackiej funkcjonalności wielomilionowej inwestycji stanowiącej żeglugowe „okno na świat”, umożliwiające udział Łomży w ogólnopolskiej turystyce wodnej i połączenie z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi oraz Wisłą. Sytuacja ta grozi również marginalizacją Łomży, jako portowego miasta leżącego na śródlądowym turystycznym Szlaku Batorego.
Z uwagi na prowadzone na rzecznym odcinku Ostrołęka - Nowogród przez PGW Wody Polskie prace związane z udrożnieniem biegu Narwi, wnioskodawcy zwracają uwagę na możliwość i potrzebę włączenia w zakres tych prac łomżyńskiego odcinka Narwi. Ostateczną decyzję w tej sprawie może podjąć tylko łomżyński samorząd.
red.
fot. Grzegorz Kowalski