Reklama

Poseł chce obwodnicy z mostem drogowo-kolejowym

29/12/2014 09:56

Poseł Lech Antoni Kołakowski wystąpił z interpelacją do Minister Infrastruktury i Rozwoju Marii Wasiak, w której zwraca się o rozszerzenie Koncepcji Programowej budowy drogi ekspresowej nr S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna z zaprojektowaniem mostu drogowo-kolejowego przez Narew w ciągu obwodnicy Łomży.

Z przedstawionego projektu „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023” wynika, że inwestycja miałaby zostać zrealizowana do 2020 roku. Najważniejszą, najbardziej pracochłonną i najdroższą częścią tej inwestycji będzie budowa nowego mostu na Narwi. Ma on mieć długość około 1200 metrów.

- W związku z tym, że realizacja tak wielkiego i kosztownego przedsięwzięcia wymaga szczególnej staranności i roztropności, zwracam się do Pani Minister z prośbą o rozważenie na obecnym etapie prac, możliwości realizacji na Narwi mostu nie tylko drogowego, ale kolejowo-drogowego - pisze w swojej interpelacji poseł Kołakowski.

Reklama

Jak pisze parlamentarzysta, pięć lat temu, w związku z prowadzonymi pracami nad ustaleniem przebiegu trasy kolejowej Rail Baltica, w interpelacji zwracał się on do Premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości przeprowadzenia także tej trasy przez Łomżę. Zdaniem posła byłaby to najkrótsza trasa kolejowa zrealizowana praktycznie bez konieczności kolejnych ingerencji na obszarach cennych przyrodniczo. Jej przebieg mógłby być zbliżony do ustalonego przebiegu trasy drogowej Via Baltica, co odpowiadałoby idei transeuropejskiego korytarza transportowego.

Poseł Kołakowski podkreśla, że dziś w pobliżu tego szlaku realizowany jest także most energetyczny Polska - Litwa i wytyczony do realizacji został gazociąg Polska – Litwa.

Reklama

- To kolejne dowody na to, że zgłaszany przeze mnie wniosek poprowadzenia tędy także trasy kolejowej jest racjonalny i zasadny - zwraca uwagę Kołakowski.

Według posła, takie rozwiązanie pozwoliłoby na zaspokojenie wszystkich potrzeb wynikających z konieczności budowy drogi ekspresowej oraz otwierałoby możliwości poprowadzenia tym szlakiem także trasy kolejowej w przyszłości. Rozwiązanie to pozwoliłoby na znaczące oszczędności. Po pierwsze budowa jednego mostu drogowo-kolejowego byłaby znacznie tańsza niż budowy dwóch oddzielnych mostów drogowego i kolejowego. Po drugie wytyczenie i poprowadzenie drogi kolejowej łączącej Grajewo (Ełk) z Małkinią przez Łomżę skracałoby o około 50 km przejazd na wytyczonej dziś trasie Rail Baltica Warszawa – Suwałki.

Reklama

- Taki przebieg linii kolejowej stanowiłby ważny czynnik aktywizacji gospodarczej i społecznej regionu północno-wschodniej części województwa mazowieckiego oraz zachodniej części województwa podlaskiego - twierdzi poseł.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości