Graffiti jam to projekt Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych skierowany do mieszkańców miasta. Każdy zainteresowany sztuką mógł przyjść na happening, który odbył się 25 maja na Skate Parku na os. Konstytucji 3 maja. Jak z malowaniem murali poradzili sobie uczestnicy? Zobaczcie sami!
Akcja miała zachęcić okoliczną młodzież do artystycznej zabawy. Murale powstają w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości.
- Graffiti jam jest częścią większej akcji. Wygraliśmy konkurs grantowy, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, pt. „Murale Polskiej Niepodległej”. Ten projekt składa się z dwóch elementów - akcji edukacyjnej, która jest zakończona tym drugim elementem, czyli powstaniem muralu – tłumaczy dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.
Niepodległościowa otoczka sprawia, że młodzież tworzy historię. Malowidła na płytach nie tylko są ciekawym sposobem na nudę, ale także szansą na pogłębienie swojej wiedzy. W trakcie zabawy najmłodsi uczą się, jak Polska stawała się wolna.
- Przedstawiamy trzy postacie związane z niepodległością: Piłsudskiego, Witosa i Dmowskiego – mówił dr Rafał Roskowiński, muralista z Fundacji RoskoArt.
Wydarzenie składa się z kilku etapów. Wcześniej uczniowie łomżyńskich szkół wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez muralistów z Gdańska. Piątkowe malowanie było kolejną częścią. Teraz został ostatni i najważniejszy punkt całej zabawy. 18 czerwca na placu Niepodległości powstanie mural Józefa Piłsudskiego. Młodzież pomaluje dolną partię bloku, a za górne rysunki odpowiedzą profesjonaliści.
Dodatkowo, w ramach projektu można wziąć udział w spacerach edukacyjnych, które organizuje Muzeum Północno-Mazowieckie. Historycy oprowadzają uczestników po mieście i przedstawiają wydarzenia sprzed 100 lat.
Na happeningu pojawiła się nasza ekipa video. Zobaczcie, co udało się zarejestrować!