Reklama

Premier zarządził przygotowanie infrastruktury do szczepień na COVID-19

09/11/2020 18:58

- Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka mln szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy - poinformował podczas popołudniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dziś amerykańska firma Pfizer ogłosiła, że jej projekt szczepionki na koronawirusa ma ponad 90 proc. skuteczności.

Koncern Pfizer poinformował, że skuteczność wyprodukowanej przez nich szczepionki jest na poziomie 90 proc. W testach wzięło udział ponad 40 tysięcy ochotników.  Firma ogłosiła, że  2021 roku może wyprodukować nawet do 1,3 mld dawek substancji. Projekt jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Kilka godzin później premier Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową, która niemal w całości poświęcona była nowej szczepionce na koronawirusa. 

"Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firma BioNTech/Pfizer ogłosiła, że ich szczepionka ma 90% skuteczności. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu" - mówił.

Reklama

Premier zapewnił, że poprzez umowy, do których Polska przystąpiła w tym roku, mamy równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. W środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek.

"Na RZZK zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka mln szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstrukowana umowa, którą podpisaliśmy" - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. " Pracujemy już nad planem, logistyka dystrybucji szczepionek - najpierw do seniorów i służb medycznych oraz mundurowych".

Reklama

Premier zaapelował jednocześnie o przestrzeganie dyscypliny społecznej i przeprosił za popełnione błędy.

"W tych różnych okolicznościach obostrzeń i działań prowadzących do obniżenia zakażeń na pewno popełniamy błedy i przepraszamy za nie - chcemy zrobic wszystko by walczyć z koronawirusem. To jest nasz wróg numer jeden i nie chcemy z nikim innym walczyć

Premier zaznaczył, że szczepionka będzie dostępna dla chętnych, ale rząd chce,  by była dostępna w jak największym wymiarze.

fot. KPRM

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości