Reklama

Premiera w teatrze lalek. Widzowie zobaczą “Małego Księcia” [FOTO]

29/09/2021 14:31

"Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry’ego to książka, która doczekała się wielu adaptacji telewizyjnych i teatralnych. Również Teatr Lalki i Aktora w Łomży wziął ją na warsztat. Efekty tej pracy będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę.

Przed nami premiera w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. To adaptacja “Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego. 

- Teatr poszukuje tematów i na pewno takim bardzo ważnym tematem w repertuarze w zasadzie każdego teatru, czy większości teatrów, nie tylko lalkowych, ale również i dramatycznych jest "Mały Książę", który do tej pory nie mógł być za bardzo wystawiany, szczególnie przez teatr lalkowy, dlatego że spadkobiercy praw autorskich zastrzegli, że "Mały Książę" to jest chłopiec, to nie może być żadna forma lalkowa, że określony wiek, wygląd itd. Od kilku lat zostały uwolnione prawa autorskie, dlatego że minęło 70 lat od śmierci Exuper'ego i w zasadzie w tej chwili możemy już w dosyć swobodny sposób realizować "Małego Księcia" w teatrze lalkowym - mówi Jarosław Antoniuk, szef teatru i reżyser spektaklu. 

Reklama

Do współpracy przy “Małym Księciu” w lalkowej, łomżyńskiej wersji zaproszeni zostali  Eva Farkašová, która odpowiadała za scenografię, choreografka Marzena Biesiadecka oraz kompozytor Grzegorz Turnau. Zespół aktorski to z kolei:  Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych,  Daria Głowacka, Michał Kucharski, Tomasz B. Rynkowski, Julia Sacharczuk i  Rafał Swaczyna.

- W teatrze lalkowym jest specyficzna praca dla choreografa, bo to nie są stricte układy taneczne, ale jest to dostosowanie ruchu do ustalonego jakiegoś schematu. Są również duże formy lalkarskie, które wymagają opracowania ruchowego no i postacie przy tym planie - mówi Marzena Biesiadecka. 

Reklama

- To przedstawienie będzie dla wielu z nas reasumpcją "Małego Księcia" w tym pozytywnym znaczeniu. Że możemy tę lekturę z czasów dzieciństwa jeszcze raz odczytać tym razem już zinterpretowaną, zaadoptowaną na scenę, co jest dodatkowo atrakcyjne, bo sztuka wizualna jest zawsze silniejsza w pierwszym momencie, zwłaszcza dla dzieci przyzwyczajonych już do ekranów, do gier, do komputerów. Skoro mamy do czynienia z alegoriami, to muzyka także musiała być w jakimś sensie alegoryczna, trochę przerysowana, trochę wyolbrzymiająca pewne zjawiska np. biedny Latarnik ma cały czas zadyszkę - podkreśla z kolei Grzegorz Turnau.

Spektakl będzie można zobaczyć 2 października. Premierę zaplanowano na godz. 17:00. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości