- Byliśmy zaskoczeni różnorodnością odpowiedzi – mówi dr Ewa Chludzińska z Akademii Łomżyńskiej. Radny i kandydat na prezydenta Łomży Dariusz Domasiewicz przed wyborami stworzył krótką ankietę ma temat życia w Łomży, jej rozwoju i przyszłości. Dzisiaj eksperci poinformowali o jej wynikach. Co istotne wypełniło ją 523 osoby.
- W ankiecie wzięły udział osoby zainteresowane, aktywne, czyli takie, którym zależy na zmianie jakości i poprawie życia w Łomży – mówi dr hab. Tadeusz Popławski z Politechniki Białostockiej pełniący rolę kierownika zespołu ekspertów.
Ankieta trwała do 5 stycznia do 5 marca i składała się z trzech pytań. Pierwsze pytanie dotyczyło natychmiastowych interwencji i możliwości poprawy. W drugim pytano o jakość życia i czego brakuje najbardziej w naszym mieście. Trzecie pytanie dotyczyło przyszłości Łomży.
Ankietę wypełniło 523 osoby, które udzieliły 1419 odpowiedzi.
- Wybraliśmy 120 odpowiedzi, które powtarzały się i są reprezentatywne. Obejmują wszystkie sfery funkcjonowania miasta – wyjaśnia Tadeusz Popławski. - Pytania były otwarte, dlatego długość odpowiedzi była też różna.
Pierwsze pytanie
Jeśli chodzi o odpowiedzi na pierwsze pytanie ludzie poruszali następujące problemy.
– Zagospodarowanie parku przy Wojska Polskiego i Alei Legionów, przegląd planów zagospodarowania przestrzennego, likwidacja zadłużenia miasta, uruchomienie kursowania pociągów do Łomży, unormowanie ruchu samochodów nauki jazdy, zwiększenie powierzchni Łomży poprzez dołączenie terenów podmiejskich – wylicza naukowiec z Politechniki Białostockiej i kontynuuje: - Ożywienie Rynku poprzez ogródki, koncerty, wieża ciśnień, zazielenienie Rynku, prawdziwa plaża miejska, zagospodarowanie budynku po urzędzie skarbowym, niewykorzystane uczelnie (profile nauczania do sytuacji lokalnej), modernizacja amfiteatru, otwarte konkursy dla młodych oraz strategia zatrzymania młodzieży w Łomży.
Temat młodzieży poruszyła również dr Ewa Chludzińska z Akademii Łomżyńskiej, która także analizowała ankiety.
- Respondenci kładli nacisk na młodzież, która potrzebuje perspektyw na przyszłość. Uczelnie łomżyńskie kształcą młodych ludzi, którzy uciekają stąd, niewielka ich część zostaje. Należy tak zarządzać miastem, aby młodzi ludzie chcieli tu zostać – zauważa dr Ewa Chludzińska.
Drugie pytanie
W odpowiedziach na drugie pytanie o jakość życia w naszym mieście ankietowani pisali o: zmniejszeniu poziomu smogu, wybiegach dla psów, remontach kamienic, żłobkach, pomocy dla firm, mediatece, obniżce opłat za centralne ogrzewanie i ścieki, darmowej komunikacji autobusowej, rozbudowie basenu o zewnętrzną część, krytym lodowisku, boiskach przy szkołach i większej ilości ścieżek rowerowych.
- Na podstawie ankiety wynika, że jakość życia w Łomży nie jest zła. Miasto jest czyste i zagospodarowane. Należy bardziej zaangażować mieszkańców i lokalne firmy w poprawę jakości życia – uważa Tadeusz Popławski.
Jego zdaniem warto zabiegać o starszych ludzi, którzy są potrzebni do zagospodarowania życia społecznego w mieście. - Należy o nich pamiętać i organizować im miejsca spotkań. Mają dużo wolnego czasu i chętnie działają jako wolontariusze – zaznacza pracownik naukowy Politechniki Białostockiej.
Z kolei trzecie pytanie dotyczyło przyszłości Łomży
- Mamy tutaj kilka ciekawych odpowiedzi: więcej zieleni, więcej połączeń komunikacyjnych, basen 50-metrowy, zalew, kryty kort tenisowy, szpital z oddziałami dla dzieci i seniorów, równy rozwój osiedli, specjalna strefa ekonomiczna, miejsca pracy dla młodzieży, mniejsze podatki, poprawa funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, nowe firm, miejsca pracy dla starszych ludzi i absolwentów uczelni – wylicza Tadeusz Popławski.
Dr Ewa Chludzińskia zwróciła uwagę, że sporo odpowiedzi w ankietach dotyczyło braku transparentności. Ankietowani uważają, że radni i władze mają partykularne interesy. Brak im przejrzystości. Ich zdaniem miasto ma być przyjazne dla wszystkich, a nie dla wybranych grup.
- Byliśmy zaskoczeni różnorodnością odpowiedz – dodaje na zakończenie dr Ewa Chludzińska.
Zespół ekspertów analizujący wyniki ankiety przygotowanej przez radnego Dariusza Domasiewicza pracował w składzie: dr hab. Tadeusz Popławski z Politechniki Białostockiej, dr Tadeusz Kowalewski, dr Ewa Chludzińska oraz dr Stanisław Kaczyński - wszyscy z Akademii Łomżyńskiej.