Dzisiejsza konferencja prasowa prezydenta Mariusza Chrzanowskiego poświęcona była jego bieżącej działalności. Prezydent opowiedział o działaniach już podjętych, jak też o tych, które podjęte zostaną w najbliższej przyszłości. O części tych działań informowaliśmy wcześniej, o niektórych dowiedzieliśmy się dzisiaj. Jedną z ważniejszych spraw wydaje się powołanie Łomżyńskiego Forum Samorządowego.
Jednym z najistotniejszych ostatnich wydarzeń jest podjęcie próby organizacji Łomżyńskiego Forum Samorządowego. Spotkanie przedstawicieli samorządów byłego województwa łomżyńskiego, zainicjowane przez prezydenta Łomży, które odbyło się w ratuszu we wtorek, miało na celu podjęcie dyskusji nad utworzeniem Łomżyńskiego Forum Samorządowego. Forum miałoby funkcjonować jako stowarzyszenie samorządów i łączyć miasta, gminy i powiaty, które do niego przystąpią.
W spotkaniu udział wzięło aż około 40 delegatów: wójtów, burmistrzów i starostów. Jak poinformował Mariusz Chrzanowski, podczas spotkania podkreślił on potrzebę stworzenia grupy lobbującej na rzecz regionu łomżyńskiego zarówno w województwie, jak też w kraju. Obecni na spotkaniu szefowie ościennych samorządów stwierdzili, że oni również są zainteresowani stworzeniem wspólnej siły, która będzie skutecznie bronić wspólnych interesów.
- Wszyscy jesteśmy zgodni, co do potrzeby powstania stowarzyszenia. Jednocześnie podkreślamy to, że nie jest to stowarzyszenie, które ma dzielić Łomżę i Białystok. Chcemy być tylko silną grupą lobbującą za naszymi sprawami, a także widzimy szansę na pozyskiwanie nowych środków unijnych. Jeżeli udałoby się to stowarzyszenie stworzyć, wówczas moglibyśmy występować o środki unijne powyżej 25 mln złotych - podkreślał prezydent.
Podczas wtorkowego spotkania sformowała się grupa robocza, w skład której weszło 13 członków: Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży, Bogdan Zieliński - starosta powiatu wysokomazowieckiego, Józef Zajkowski - wójt Gminy Sokoły, Stanisław Rykaczewski - wicestarosta powiatu zambrowskiego, Krzysztof Krajewski - wójt Gminy Wysokie Mazowieckie, Lech Szabłowski - wicestarosta powiatu łomżyńskiego, Piotr Kłys - wójt Gminy Łomża, Jarosław Augustowski - starosta powiatu grajewskiego, Maciej Bednarko - zastępca burmistrza Grajewa, Andrzej Duda - burmistrz Kolna, Józef Wiśniewski - wójt Gminy Kolno, Urszula Jabłońska - burmistrz Łap, Robert Nadara - wicestarosta powiatu kolneńskiego.
Kolejne spotkanie ma się odbyć w ciągu najbliższego miesiąca i do tego czasu grupa robocza ma za zadanie opracowanie podstawowych celów i zadań, którymi stowarzyszenie będzie się zajmować, co ma skutkować przyjęciem statutu i rejestracją stowarzyszenia.
Prezydent złożył też wizytę prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu. Najważniejszą informacją z tego spotkania jest możliwość przeniesienia tegorocznego Podlaskiego Forum Gospodarczego z Suwałk do Łomży, co Mariusz Chrzanowski zaproponował z uwagi na to, że wśród trzech największych miast regionu tylko w Łomży nastąpiła zmiana na fotelu prezydenta. Wedłu informacji przekazanej przez prezydenta Łomży, Tadeusz Truskolaski przychylnie odniósł się do jego propozycji.
Prezydent Chrzanowski poinformował również o podjętych już działaniach nakierowanych na obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej w Łomży. Prezydent polecił już dyrektorowi MPK Januszowi Nowakowskiemu opracowanie w trybie pilnym koncepcji funkcjonowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pod kątem obniżenia cen biletów za przejazdy komunikacją miejską. Prezydent chwalił przy tym dyrektora za wiele innowacyjnych pomysłów, jakie Janusz Nowakowski planuje wprowadzić w życie i zadeklarował wsparcie władz miasta w ich realizacji.
Obszerne wystąpienie prezydenta Mariusza Chrzanowskiego oraz odpowiedzi udzielane na pytania dziennikarzy dostępne są w retransmisji konferencji prasowej dostęnej poniżej.