Reklama

Prezydent Czerniawski złożył hołd działaczom Solidarności [FOTO i VIDEO]

16/06/2014 05:32

- Pragnę złożyć ogromny hołd panu senatorowi Lechowi Koziołowi, świętej pamięci senatorowi Ryszardowi Reiffowi, świętej pamięci posłowi Witoldowi Leśniewskiemu i startującemu wówczas z tzw. listy krajowej posłowi Stanisławowi Gabrielskiemu- podkreślił w swoim przemówieniu z okazji 596. rocznicy nadania Łomży praw miejskich prezydent Mieczysław Czerniawski. Przypominał, że 25 lat temu nie startował w obozie Lecha Wałęsy, ale nie był też jego bezpośrednim rywalem.

Przypadająca 15. czerwca 596. rocznica nadania Łomży praw miejskich w tym roku została połączona z odsłonięciem tablicy na frontowej ścianie Ratusza, upamiętniającej pierwsze wolne wybory parlamentarne w czerwcu 1989 roku.

Na tablicy znalazł się napis: "Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku- wybory do Sejmu i Senatu odnowiły Polskę. Staraniem Rady Miejskiej, Prezydenta Łomży i NSZZ Solidarność Oddział Łomża w 25 rocznicę".

- Nie mogę w tym momencie nie odnieść się także do osobistego wątku. Przed 4. czerwca 1989 roku ukończyłem 40 lat, uznawany byłem za człowieka polityki, jak ktoś woli- "człowieka władzy", bo pełniłem przecież funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Jak powszechnie wiadomo- nie startowałem w tych wyborach  po stronie Lecha Wałęsy i jego drużyny, ale nie byliśmy też bezpośrednimi rywalami. Ordynacja wyborcza gwarantowała bowiem odrębne pule miejsc w parlamencie- wspominał prezydent Czerniawski w swoim przemówieniu.

Reklama

Włodarz Łomży, przez wszystkie lata działalności związany z lewicą, złożył publiczny hołd działaczom łomżyńskiej Solidarności: Lechowi Koziołowi, śp. Ryszardowi Reiffowi, śp. Witoldowi Leśniewskiemu i Stanisławowi Gabrielskiemu.

- Dziś mogę jedynie wyrazić im wszystkim ogromną wdzięczność za to, co wspólnie- często mimo głębokiej różnicy zdań- udawało się nam wiele zrobić dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, a także dla Polski- mówił.

W 596. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, prezydent Czerniawski oficjalnie rozpoczął przygotowania do obchodów okrągłego jubileuszu 600-lecia miasta.

Reklama

Na kolejną sesję, ze względów proceduralnych, zostało zaś przełożone podjęcie uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta prof. Adamowi Dobrońskiemu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości