Od dziś przez cały tydzień to studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości będą rządzić miastem. - Róbcie to nawet lepiej, niż my- żartował prezydent Mieczysław Czerniawski, przekazując symboliczne klucze do bram miasta na schodach łomżyńskiego ratusza.
Pierwsi żacy przejmowali władzę nad miastem już w XV wieku, w Krakowie. To właśnie z tego okresu wywodzi się wciąż praktykowany zwyczaj przekazania kluczy do bram miasta.
Nawiązując do średniowiecznej tradycji, w tym roku władze Łomży zaprosiły studentów przed ratusz, pełniący dziś symboliczną rolę bram miasta. Okazałe klucze młodym przedstawicielom PWSIiP wręczył prezydent Mieczysław Czerniawski w asyście swojego zastępcy, wiceprezydenta Beniamina Dobosza.
- Przyjmujcie każdego, kto będzie chciał się spotkać, podejmujcie dobre decyzje, rządźcie nawet lepiej od nas- żartował włodarz, życząc jednocześnie studentom dobrej zabawy.
Współczesne Juwenalia znacznie różnią się jednak od swojego pierwowzoru sprzed kilkuset lat. Dziś to przede wszystkim szereg imprez i koncertów.
W tym roku studenckie święto otworzy wybór Miss PWSIiP, Venedy i ŁKS (dziś w Galerii Veneda od godz. 17.00). Kolejne dni to promocja uczelni, zabawa i koncerty, zwłaszcza w piątek, kiedy na scenie na parkingu przy gmachu uczelni wystąpią zespoły Boys, Letni Chamski Podryw, After Party, VNM i Freakin Rudeboys.
Harmonogram tegorocznych Juwenaliów można znaleźć tu: http://www.juwenalia.lomza.pl/.