Jak już informowaliśmy, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łomży pojawiło się ogłoszenie o naborze na wolne kierownicze stanowisko koordynatora radców prawnych. W ratuszu uznano, że należy wzmocnić poziom obsługi prawnej. Dlatego też w strukturze organizacyjnej zostało wyodrębnione Biuro Radców Prawnych na czele którego stanie koordynator.
Jak podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski, w ostatnim czasie rezultat prowadzonych spraw przez miejskich radców nie był zadowalający.
- Zasadne jest więc wzmocnienie obsługi prawnej, bo pracownicy urzędu, czy radni muszą mieć pewność, że procedowane przepisy są zgodne z prawem – powiedział nam prezydent Mariusz Chrzanowski.
Możemy domniemywać, że ta decyzja ma związek z ostatnimi wydarzeniami, a konkretnie tym, że radni podnosili brak należytego przepływu informacji w związku ze skargą na uchwałę z sierpnia 2019 r. w przedmiocie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jak się okazało, pismo ze skargą jednej z mieszkanek, podważające podjętą decyzję radnych, trafiło we wrześniu do ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Olszewskiego, ten jednak nie przedstawił go podczas sesji pozostałym radnym. Jak zapewniała kierownik Biura Rady Miejskiej Dorota Śleszyńska:
- Pismo włożyłam do teczki przewodniczącego, który zabrał ją na dyżur. Dlaczego nie odczytał skargi, tego nie wiem.
Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że sporządzona przez jednego z urzędowych radców treść odpowiedzi na skargę nie była konsultowana z władzami miasta, ani z naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej. Sprawa rozpoczęła bieg sądowy i zakończyła się w grudniu wydaniem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyroku unieważniającego uchwałę. Prowadzący ją mecenas podjął decyzję, aby o treści wyroku poinformować odpowiadającego za gospodarowanie odpadami zastępcę prezydenta Andrzeja Garlickiego oraz naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej dopiero po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, kiedy będą znane przesłanki stwierdzenia nieważności podjętej przez radę uchwały. Stało się to dopiero 9 stycznia, a do tego czasu nikt z władz miasta nie był informowany o toczącym się postępowaniu. Następnego dnia pismo zostało przekazane radnym.
Jak się dowiedzieliśmy prezydent wyciągnie konsekwencje służbowe wobec osób odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację. Dodatkowo zdecydował wzmocnić obsługę prawną miasta poprzez zmiany organizacyjne i personalne w Biurze Radców Prawnych