Prezydent Mariusz Chrzanowski spotkał się dziś z dyrektorem Miejskiego Przedsiębiorstwa ospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Arkadiuszem Kułagą. W spotkaniu udział wzięli również m.in. zastępca prezydenta Andrzej Garlicki i Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Łomży Witold Chludziński.
W łomżyńskim Ratuszu odbyło się robocze spotkanie mające na celu zapoznanie Prezydenta Łomży z bieżącą sytuacją Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz prowadzonego przez nie na terenie gminy Miastkowo Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów. W spotkaniu uczestniczyli: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki, dyrektor MPGKiM Arkadiusz Kułaga, Skarbnik Miasta Grażyna Kołodziejska, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Łomży Witold Chludziński, właściciel firmy Błysk wywożącej śmieci z terenu naszego miasta Andrzej Marczyk, oraz pracownicy merytorycznych wydziałów Urzędu Miejskiego w Łomży.
W trakcie spotkania poruszano kwestię ewentualnych opłat podwyższonych za nieprawidłowości, jakie wykazała kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przeprowadzona na wysypisku w Czartorii pod koniec 2013 roku i złożonego w tej sprawie przez MPGKiM odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Dyrektor MPGKiM przedstawił także Prezydentowi temat śmieci z terenu SM Perspektywa, które przed wejściem w życie w dniu 1 lipca 2013 r. zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nie trafiały na odpowiednie wysypisko. Kwestię tę na ostatniej sesji poruszył jeden z radnych. Jak poinformował dyrektor Arkadiusz Kułaga sprawa ta badana była przez WIOŚ, zaś MPGKiM nie posiada wiedzy, gdzie ewentualnie śmieci z terenu tej spółdzielni były przez obsługującą ją w tamtym czasie firmę wywożone. Od połowy 2013 roku wszystkie śmieci z terenu miasta trafiają na wysypisko w Czartorii.
Dyskutowano również o konieczności przekazania działalności składowiska w Czartorii pod jedną z istniejących miejskich spółek lub utworzenie do tego celu nowej spółki prawa handlowego. Zakład budżetowy, jakim jest MPGKiM, z mocy przepisów ustawowych, nie może prowadzić takiego składowiska. Ze względu na złożoność tego tematu i naglące terminy, kolejne spotkania w tej sprawie i ostateczne decyzje planowane są w przyszłym tygodniu.