Reklama

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego była tematem łomżyńskiej konferencji

15/04/2015 07:50

Pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Jacka Niklińskiego i Magazynu dla Służb Ratujących Życie NA RATUNEK odbyła się w Łomży V Konferencja Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia TWP.

Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Polskim Towarzystwem Nauk Weterynaryjnych Oddział w Białymstoku zorganizowała w sobotę 11 kwietnia w Auli II Liceum Ogólnokształcącego V Konferencję Szkoleniowo – Naukową pt. „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego".

Nadciśnienie tętnicze stanowi najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie, przynosi ludziom cierpienie i powikłania, a także olbrzymie koszty społeczne i finansowe. Niestety w Polsce świadomość społeczna zagrożenia nadciśnieniem tętniczym jest niska. Na 18 milionów Polaków z podwyższonym poziomem cholesterolu w osoczu krwi, tylko 10 milionów jest tego świadoma. Podwyższony poziom LDL a obniżony HDL miał i ma w Polsce charakter wzrostowy i to w grupie osób pomiędzy 18 a 34 rokiem życia. Aż jedna czwarta populacji Polski to osoby otyłe. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na cukrzycę typu 2 wzrośnie w ciągu następnego ćwierćwiecza z 1,6 do 3,2 miliona.

Reklama

Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego w Polsce ma tendencję wzrostową i stanowi główny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Szacuje się, że do roku 2035 liczba Polaków chorych na nadciśnienie tętnicze wzrośnie z 9 do 15 milionów, a to oznacza odpowiednie zwiększenie odsetka zawałów mięśnia sercowego, udarów mózgu, choroby wieńcowej serca, dławicy piersiowej, niewydolności mięśnia serca czy tętniaków. Każdego dnia w Polsce umiera 476 osób z powodu chorób sercowo–naczyniowych, co jest echem lawiny medycznych interwencji pracowników Ratownictwa Medycznego. Już obecnie w Polsce jest więcej udarów mózgu w przeliczeniu na mieszkańca niż w Europie Zachodniej. Powyższe fakty nakazują przewidywać, że nadciśnienie tętnicze może być w niedalekiej przyszłości olbrzymim obciążeniem kadrowym i finansowym wszystkich służb ratujących życie, szczególnie Ratownictwa Medycznego.

Głównym przesłaniem Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego" było wykazanie, że podane powyżej główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia nie muszą występować i zmiany chorobowe są częściowo lub całkowicie odwracalne, jeżeli wdrożymy odpowiednie postępowanie profilaktyczne. Posłannictwem WSZOZ w Łomży jest z jednej strony kształcenie wykwalifikowanych kadr ratowników medycznych a z drugiej strony działania profilaktyczne służące zmianie stylu życia Polaków, by zatrzymać proces nadumierania i wydłużyć nasze życie w pełnym zdrowiu.

Reklama

Wzorem poprzedniej konferencji będzie wydana monografia oparta na materiałach Konferencji, która pozwoli czytelnikom utrwalić informacje dotyczące profilaktyki współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości