Prawdopodobnie dwutygodniowa przerwa w szkołach zostanie wydłużona - powiedział dzisiaj szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.
Do 25 marca zamknięte będą placówki oświatowe i szkoły wyższe na terenie całego kraju, w związku z czym nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Decyzja podjęta została ze względów bezpieczeństwa, co ma związek ze wzrostem ryzyka zakażenia koronawirusem.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski przekazał we wtorek, że od przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie systematycznej zdalnej nauki w szkołach. Kwestię tę ureguluje rozporządzenie, które ma wejść w życie w najbliższych dniach. Resort przygotowuje się do tego, że przerwa w tradycyjnej formie nauki w szkole będzie się wydłużała, co uzależniona będzie od dalszego rozwoju zachorowań na koronawirusa. Obecna przerwa uzgodniona została z szefem resortu zdrowia i jeśli będzie przedłużana, to zgodnie ze wskazaniami GiS i ministra zdrowia.
"Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony - wskazał Piontkowski, cytowany przez PAP. "Pan minister (zdrowia) choćby wczoraj przypominał, że ten szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie, wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest, więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek".
"Bardzo prawdopodobne, że (...) kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół to będą Święta Wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali co dalej"
Reklama
Przygotowanie szkół do zdalnego nauczania
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do dyrektorów informację w sprawie przygotowania szkół oraz placówek systemu oświaty do organizacji zajęć edukacyjnych i zajęć prowadzonych w ramach form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem metod, a także technik kształcenia na odległość. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.
W swoim piśmie do dyrektorów minister edukacji zwrócił się do dyrektorów z prośbą o przeznaczenie dwóch kolejnych dni na działania przygotowawcze, m.in.
Zdalne nauczanie mogłoby sprawić, że nie byłoby konieczności kończenia zajęć szkolnych w innym terminie niż tym przewidzianym na koniec czerwca.