Łomżyńskie Caritas pomaga łomżyniakom od 20. lat. Dziś, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, instytucja świętowała swój jubileusz.
- Każde święta, początek roku szkolnego, a w wakacje kolonie dla dzieci- wylicza Anna, 45-latka z Łomży. - To wszystko finansuje nam Caritas, odkąd odszedł mąż, który dbał o utrzymanie całej rodziny. Mi samej ciężko zarobić na trójkę dzieci tak, żeby było je stać na to, co mają koledzy - opowiada mieszkanka miasta.
Pani Anna uczestniczyła dziś w mszy św., która była odprawiana w ramach obchodów jubileuszu dwudziestolecia istnienia Caritas.
Caritas diecezji łomżyńskiej istnieje od 1929 roku. Z powodu sytuacji politycznej, przez 40. lat instytucja nie mogła działać. Od 1990 roku pracuje jednak na pełnych obrotach. Oprócz paczek i pomocy rzeczowej dla najbiednieszych, Caritas prowadzi też noclegownię dla bezdomnych i hospicjum. Od kilunastu lat funkcjonuje też kuchnia, która dziennie wydaje posiłki dla kilkuset łomżyniaków. Dwa lata temu, kiedy w Miejskim Ośroku Pomocy Społecznej zabrakło środków na finansowanie dożywiania najbiedniejszych, kuchnia Caritas karmiła dziennie nawet do 500 osób.
W łomżyńskim Caritas pracują głównie wolontariusze. Placówka skupia ok. 100 osób pomagających innym z dobrej woli.