Reklama

Ptasia grypa pod Łomżą. W gminie Piątnica wykryto H5N1

16/05/2023 10:28

U pięciu padłych mew śmieszek stwierdzono przypadki ptasiej grypy H5N1. Piątnica i Łomża znalazły się w okręgu zagrożonym.

W dolinie Narwi, pomiędzy Piątnicą a Łomżą znajduje się kilkadziesiąt gniazd tego gatunku. U pięciu padłych osobników stwierdzono przypadki ptasiej grypy podtypu H5N1.

Miasto Łomża oraz sołectwa Piątnica Włościańska i Piątnica Poduchowna znajdą się teraz na terenie obszaru objętego zakażeniem. Będzie się to wiązało z obostrzeniami dla hodowców drobiu. To m.in. zamknięcie drobiu, zabezpieczenie paszy i wody przed dostępem zwierząt z zewnątrz oraz stosowanie środków zabezpieczających ( w tym mat dezynfekujących) przez osoby mające dostęp do zwierząt w gospodarstwach. Nie będzie możliwe też wprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt do gospodarstwa, wprowadzanie dzikich ptaków na łowiska i organizowanie polowań. Obostrzeniami nie będą objęci hodowcy gołębi.

Reklama

- Uczulam, żeby zwracano uwagę i prowadzono monitoring padłych ptaków. Jeżeli ktoś zaobserwuje na tym obszarze padłego ptaka lub poza tym obszarem, należy bezwzględnie zgłosić to do wójta, burmistrza, lekarza prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii – apeluje Leszek Wojewoda, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży.

Zakazy i nakazy mają obowiązywać przez 30 dni od dnia pobrania próbek do badań tj. od 10 maja. Szczegóły zostaną zawarte w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży.

Reklama

Okręgi zagrożone wyznaczone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży:

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości