Reklama

Rada Stała KEP wprowadza środki ostrożności w kościołach. Jest decyzja ws. mszy świętych

12/03/2020 14:39

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat, w którym rekomenduje biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca bieżącego roku.

W komunikacie czytamy, że Rada Stała KEP rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku; osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.); dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę i osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - czytamy

Reklama

Rada Stała KEP zaznacza, że do 29 marca należy przestrzegać następujących zasad: kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny;  znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk; cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego i należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Na kratki konfesjonałów mają być nałożone folie ochronne, dodatkowo powinno się zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą. Rada Stała KEP zachęca do przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020) - przekazują duchowni. 

Reklama

Do 29 marca  liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze i zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.

- Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny... Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”. - czytamy.

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości