Decyzją łomżyńskich radnych od nowego roku jednorazowe becikowe wzrośnie do kwoty 1500 złotych. O szczegółach tej decyzji opowiedział zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski oraz radny Andrzej Grzymała. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo.
Od stycznia przyszłym rodzicom z Łomży jednorazowe samorządowe becikowe będzie wypłacane w wysokości 1500 zł. Decyzję o trzykrotnym zwiększeniu becikowego przyjęli radni podczas środowych obrad LXXVIII zwyczajnej sesji Rady Miejskiej Łomży.
- Jest to zachęta dla młodych małżeństw i dla dzietności miasta Łomża. Chcemy być miastem, które będzie się wyróżniać w tej kwestii i zawsze to jest jakaś korzyść dla małżeństwa; niekoniecznie młodego, bo niektórzy mogą mieć nie jedno, ale więcej dzieci. Dobrze, że zostało to uchwalone z propozycji klubu prezydenckiego i pana prezydenta, zwiększone do 1500 złotych. To już jest jakaś kwota, która pomoże na te zwykłe pieluchy - mówi radny Andrzej Grzymała.
Reklama
Zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, wspomniał o historii becikowego w Łomży. Po wejściu na urząd prezydenta przez Mariusza Chrzanowskiego, radni w 2015 r. już wtedy podjęli kroki dotyczące wypłaty jednorazowego świadczenia.
- Radni Rady Miejskiej zdecydowali, że od 1 stycznia 2016 r. taki dodatek będzie na terenie naszego miasta dla naszych mieszkańców funkcjonował. Od tego momentu upłynęło oczywiście ponad 7 lat, więc naturalną kwestią jest, skoro od 1 stycznia 2024 r. wzrasta również świadczenie 500+, żeby też taki dodatek dla naszych mieszkańców z tytułu urodzenia dziecka również został zwiększony. Analizowaliśmy różne warianty, możliwości i też między innymi braliśmy pod uwagę od samego początku 1500 złotych - wyjaśnia zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.
Reklama
Zastępca prezydenta podkreślił, że decyzja o poniesieniu becikowego do kwoty 1500 złotych ma również na celu pokazanie Łomży, jako miasta, w którym ważna jest polityka prorodzinna i polityka postawiona na to, żeby promować liczbę urodzeń.