Reklama

"Rajd po krew". Pan Janusz przemierza Polskę i promuje ideę krwiodawstwa

30/07/2020 11:36

Janusz Kobyłka to mieszkaniec Lubartowa, który promuje ideę krwiodawstwa, przemierzając samotnie Polskę na rowerze. W swoją podróż wyruszył 3 lipca z Lublina i w ciągu miesiąca pokonać ma ponad 2,5 tysiąca kilometrów. Dzisiaj (30.07) zawitał do Łomży.

- Krew to dar, którego nie można niczym zastąpić, krwi nie można też sztucznie wyprodukować. Dzielenie się krwią to dzielenie się darem życia – podkreśla Janusz Kobyłka, który w tym roku skończy 61 lat. Sam już od 40 lat oddaje krew, a teraz namawia do tego innych. Dziennie stara się pokonywać około 100 km, a wyznaczona do przejechana trasa układa się w kształt serca.

W czwartek Janusz Kobyłka zawitał do Łomży, gdzie spotkał się z zastępcą prezydenta Andrzejem Stypułkowskim.

Parterem akcji „Rajd po krew” jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Honorowy patronat nad nią objęli Wojewoda Lubelski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. 2020 rok jest wyjątkowy pod względem zapotrzebowania na krew. Epidemia koronawirusa spowodowała, że stali dawcy, z różnych względów, nie mogą jej oddawać, a zamknięte szkoły i uczelnie, których akcje uzupełniały magazyny z tym cennym płynem, przez długi czas były zamknięte.

Reklama

Dodajmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje o oddawanie krwi. Pilne potrzebne są grupy: 0 Rh-, A Rh- i A Rh+. Brakuje również: 0 Rh+, B Rh-, B Rh+, AB Rh- i AB  Rh+. RCKiK w Białymstoku nie posiada zapasów wymienionych grup. 

Relację z wyprawy można śledzić na Facebooku

fot. UM Lomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości