Reklama

Rodziny wielodzietne mogły płacić mniej za śmieci

30/04/2020 20:42

Dwadzieścia procent, a nie pięćdziesiąt, jak pierwotnie zakładał projekt zaproponowany przez władze miasta, będzie wynosić zniżka za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych. Uchwała została podjęta podczas wczorajszej sesji. Nowe opłaty wejdą w życie z dniem 1 czerwca tego roku.

Już po głosowaniu sporo zamieszania wywoła wysokość ulgi w opłatach dla rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Po autopoprawce zwolnienie wyniesie ostatecznie 20% miesięcznej stawki, a nie 50% jak zakładał pierwotnie projekt uchwały zaproponowany przez prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego. Dlaczego tak się stało? Jak tłumaczy przewodniczący Komisji Finansów i Skarbu Miasta Mariusz Tarka, z wnioskiem o zmniejszenie bonifikaty zwrócił się pisemnie 24 marca radny Wojciech Michalak, piastujący również funkcję prezesa Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Został on zaopiniowany pozytywnie – przekazuje Tarka w rozmowie z naszą redakcją.

Reklama

Dotychczas opłata za śmieci w Łomży była naliczana od gospodarstwa domowego, teraz ma być wnoszona od osoby.

- Metoda od osoby jest myślę, najbardziej sprawiedliwa – mówił podczas sesji zastępca prezydenta Łomży Andrzej Galicki, który przewodniczył pracom specjalnemu zespołowi do opracowania nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. Jak dodał, podobnie jest w większości samorządów w kraju.

Za jej wprowadzeniem w życie głosowało 13 radnych, 7 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Reklama

I tak w przypadku selektywnego zbierania i odbierania odpadów proponowane stawki wynoszą 22 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie jednorodzinnej i 16 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie wielorodzinnej. W przypadku niewypełniania obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, wysokości stawek określono na 66 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie jednorodzinnej i 48 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie wielorodzinnej.

Oprócz wspomnianych 20% dla rodzin wielodzietnych, na zwolnienie w wysokości 50% miesięcznej stawki opłaty będą mogli liczyć właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Zwolnienie w wysokości 1 zł miesięcznie od mieszkańca danej nieruchomości będzie przysługiwało właścicielom nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowych kompostownik.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości