Budzenie tożsamości regionu- za to właśnie "Kurpikiem" został nagrodzony Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. "Kurpiki" to nagrody Prezesa Związku Kurpiów. Są przyznawane od jedenastu lat. Tegoroczna gala rozdania nagród odbyła się wczoraj w Ostrołęce.
"Kurpiki" od lat przyznawane są za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny.
Kapituła konkursowa przyznaje nagrody w dziesięciu kategoriach. Podczas tegorocznej gali, która odbyła się wczoraj w Ostrołęckim Centrum Kultury, "Kurpika" otrzymał Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Pamiątkową statuetkę odebrał jego dyrektor, Jarosław Cholewicki.
ROK otrzymał nagrodę w kategorii Budzenie tożsamości regionu.
Najmłodszą laureatką tegorocznej gali była Joanna Banach z Tatar, wyróżniona za talent sportowy.
Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adam Chętnika (kategoria nauka i pióro), Zofia Warych z Myszyńca, Zofia Charamut z Myszyńca, Marianna Bączek z Surowego (muzyka i taniec), Stanisław Bacławski z Czarni, gm. Kadzidło (twórczość ludowa), Wojciech Łukaszewski z Jednorożca (edukacja regionalna), ks. Marian Niemyjski z Kadzidła (działalność publiczna), Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego z Ostrołęki (pracowdawca), Dariusz Łukaszewski z Kadzidła (promowanie regionu) i Maria Samsel z Ostrołęki (ochrona dziedzictwa kulturowego).
Podczas gali wręczenia "Kurpików" wystąpiła Kapela Brata Zenona i Kurpiowska Orkiestra Harmonijkowa.