Dzieci, młodzież oraz osoby niepełnosprawne zaprezentowały w piątek dwuczęściowe widowisko pt. "Tacy sami w kulturze dla Niepodległej". Opowieść związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i okresem dwudziestolecia międzywojennego była podsumowaniem projektu pn. "Tacy sami w kulturze" realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Uczestnicy poprzez piątkowy występ uczcili 100-lecie Wolnej Polski.
- Chcemy w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest tutaj młodzież, dzieci, osoby dorosłe, osoby niepełnosprawne - które brały udział w projekcie realizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury. Wspólnie razem pracowały, jednoczyły się, żeby dzisiaj dać piękny pokaz - mówiła Justyna Wawrzyniak z łomżyńskiego ROK.
Podczas widowiska pn. "Tacy sami w kulturze dla Niepodległej" zaprezentowane zostały piosenki związane z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości i dwudziestolecia międzywojennego. Występom wokalnym towarzyszyły bogate układy choreograficzne przygotowane wspólnie przez dzieci, młodzież i osoby niepełnosprawne.
Pierwsza część występu była nasycona patriotyzmem - nawiązywała do marzeń polaków o wolności i walk o niepodległość państwa. Młodzież zaśpiewała znane pieśni m.in. "Przybyli ułani pod okienko" czy "Pierwsza kadrowa". Pojawiło się także miejsce na tradycyjny polski Polonez i Mazur.
Druga część nawiązywała już do czasu dwudziestolecia międzywojennego. Występująca na scenie młodzież pokazała radość i szczęście, które widoczne było w czasie rozkwitu polskiej kultury po 1918 roku.
Piątkowe widowisko było podsumowaniem projektu "Tacy sami w kulturze", który zakładał integrację środowisk osób niepełnosprawnych i w pełni zdrowych.
- Już przed wakacjami myśleliśmy o tym, żeby napisać taki projekt, który by właśnie zintegrował uczestników naszych zajęć, osoby które chciałyby wziąć udział w projekcie, które mają ograniczony dostęp do kultury - mówiła Justyna Wawrzyniak. - Taniec, muzyka to jest coś co nam przynosi radość, łatwiej się otworzyć - argumentowała.
Uczestnicy projektu już latem brali udział w warsztatach tanecznych oraz warsztatach wokalnych przeprowadzonych przez doktora sztuki wokalnej - Jacka Szymańskiego. W ostatnim czasie młodzież wybrała się także na wycieczkę do Warszawy, której głównymi atrakcjami było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, Planetarium Niebo Kopernika i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu Kultura Dostępna.