Reklama

Rozpoczął się Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich [FOTO]

09/09/2016 08:02

Symboliczne przekazanie kluczy do Miasta organizatorom Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich "Łomża JA i TY" przez Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego było kluczowym momentem oficjalnego otwarcia 4. edycji Festiwalu, które miało miejsce wczoraj po południu w foyer Urzędu Miejskiego.

Festiwal, którego głównym celem jest integracja i aktywizacja osób z niepełnosprawnością, potrwa do niedzieli. W programie oprócz licznych pokazów filmowych znalazły się także wystawy, koncerty i happeningi.

 - Niech kultura na najwyższym poziomie gości w Łomży przez najbliższe dni – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu, by chwilę później dokonać symbolicznego przekazania kluczy do bram miasta organizatorom festiwalu. - Jestem pewien, że trafią one w dobre ręce. Od dzisiaj, przez kilka następnych dni, to Wy będziecie gospodarzami miasta! – zaznaczał Mariusz Chrzanowski.

Reklama

W uroczystości wzięła udział także posłanka Bernadeta Krynicka. Mówiąc o wyjątkowości festiwalu, wspomniała również o niezwykłej sile, która tkwi w jego bohaterach.

- To coś wspaniałego. Jeżeli spojrzymy na tych ludzi, to zobaczymy, że są oni bardziej zdeterminowani niż my, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych! Tak naprawdę to my wszyscy możemy się od osób z niepełnosprawnością uczyć – podkreślała.

W holu Urzędu Miejskiego zobaczyliśmy później występ grupy Just Dance z rumuńskiego Brasow. Artyści wykonali pokazy taneczne w rytm piosenki Michaela Jacksona "Heal the world". Odbył się też spektakl pt. "Nie tylko w Tobie" w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej "Bona". Aktorzy w prosty sposób starali się przybliżyć życie osób z niepełnosprawnością. Przedstawienie ukazało ich problemy, uczucia, emocje i marzenia. Okazuje się, że często są one podobne do tych, jakie posiada większość z nas...

Reklama

Na zakończenie swoimi spostrzeżeniami i refleksjami podzieliła się Katarzyna Kuklińska. Prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych "Ja i Ty", które jest głównym organizatorem wydarzenia, podkreślała, że niepełnosprawność nie jest chorobą.

- Jest to po prostu stan. Taki dostaliśmy dorobek od Boga i trzeba nauczyć się z tym żyć. (...) Kiedy ktoś mnie pyta, czy jestem chora, myślę sobie, czy mam katar, gorączkę? To jest właśnie ta droga, którą trzeba podążać – przekonywała inicjatorka festiwalu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości