Reklama

Runda trzecia pytań i odpowiedzi kandydatów na fotel Prezydenta

05/11/2014 18:17

Dziś publikujemy odpowiedzi kandydatów na urząd Prezydenta Łomży w trzeciej serii pytań. Odpowiedzi udzielili wszyscy kandydaci. Jak ocenią je nasi czytelnicy, a jednocześnie wyborcy? Zapraszamy do zapoznania się z opiniami kandydatów i ich komentowania. Zbliżamy się już do półmetku naszej internetowej debaty, której zakończenie zaplanowaliśmy tuż przed ciszą wyborczą.

Tak jak poprzednio odpowiedzi publikujemy w całości i dokładnie w takiej formie, w jakiej zostały przesłane. Jednocześnie przypominamy, że cały czas oczekujemy na kolejne pytania do kandydatów na Prezydenta Łomży pod adresem redakcja@mylomza.pl. W tym miejscu należy się naszym czytelnikom wyjaśnienie nieporozumienia, w wyniku którego w dwóch poprzednich rundach nie wziął udziału Pan Piotr Grabani. Jak się okazało, do Pana Piotra nie dotarły nasze e-maile zarówno z informacją wstępną, jak też z pytaniami w dwóch pierwszych rundach, stąd też został on niechcący wykluczony z udziału. Mamy nadzieję, że Pan Grabani zdoła nadrobić zaległości odpowiadając na kolejne pytania, z których niektóre dotykają podobnej tematyki.

Lista pytań przesłanych kandydatom (bez poprawek redakcyjnych):

Reklama
Czy ma Pan pomysł na słynne już od lat "ożywienie" łomżyńskiej starówki? Mimo, że obecni włodarze poczynili wyraźne kroki w obszarze odnowy i rewitalizacji okolicy Starego Rynku, nie ulega wątpliwości iż życie rozrywkowe przeniosło się na inną część miasta. Poza tym, miejsce które w wielu miastach jest ich wizytówką, w Łomży wręcz odstrasza przejeżdżających ludzi (mam tu na myśli sam Stary Rynek - morze bruku, choć zaznaczam że to moja subiektywna ocena). 

W świadomości ludzi z innych części Polski, z którymi mam styczność, Łomża istnieje jako miasto dobrego piwa (choć wiadomo, że z "łomżyńskości" została z tego tylko marka), dla warszawiaków może kojarzyć się jeszcze co najwyżej z barem pewnej znanej amerykańskiej sieci fastfoodowej żywności przy Al. Legionów... i to tyle. Istnieje jakiś pomysł, by trochę zmienić pogląd na nasze miasto? Jakaś określona forma promocji? Podpowiem, jako miłośnik sportu, że droga ku temu idzie choćby właśnie poprzez aktywne (a co się z tym wiąże i finansowe) wsparcie tego sektora. Obecne władze mocno zaniechały ten temat, a moim zdaniem to wstyd, żeby tak duże w skali regionu miasto, w dodatku z dobrą infrastrukturą i potencjałem ludzkim, nie miało żadnej drużyny na szczeblu centralnym jakichkolwiek rozgrywek - wyjątkiem są tu juniorzy ŁKS 1926, i bodajże tenisistki AZS PWSIiP, lecz w obu przypadkach sponsorami są głównie rodzice i prywatne podmioty (jednak ich występy odbijają się małym echem w Polsce). Zatem: czy i jak zamierza Pan wspierać łomżyński sport (na szczeblu wyższym niż amatorski)?

Ostatnio docierają informacje o kolejnych miastach, w których tradycyjne oświetlenie ulic zastępowane jest nowoczesnym oświetleniem LED-owym, co w perspektywie przynieść ma duże oszczędności w jego utrzymaniu. Oświetlenie to jest również wyższej jakości. W województwie podlaskim takim przykładem z ostatnich tygodni może być Hajnówka. Czy po wygranych wyborach prezydenckich podejmie Pan kroki w kierunku częściowej lub całkowitej wymiany oświetlenia ulic w Łomży na oświetlenie lampami LED? Czy tego typu inwestycje, ze wsparciem środków UE, które przyniosą znaczne oszczędności, nie powinny mieć pierwszeństwa przed inwestycjami, które generują kolejne koszty w celu ich utrzymania?

Odpowiedzi kandydatów (w kolejności alfabetycznej - bez poprawek redakcyjnych):

Chrzanowski Mariusz:

Stary Rynek to serce każdego miasta. Łomżyńska Starówka każdego roku traci swój blask i „bije coraz słabiej”. Handel przeniósł się do dużych Centrów handlowych i nowej Hali Targowej. W związku z powyższym wzorem innych miast zachodnioeuropejskich w Łomży należy rozwinąć funkcję rekreacyjną Starówki. Dokonam, po konsultacji z mieszkańcami, zmiany wyglądu estetycznego Starego Rynku. Ponadto wpłynę na ożywienie Starówki. W miesiącach od czerwca do września organizować będę imprezy kulturalno-rozrywkowe. Miasto zakupiło scenę koncertową, trzeba z niej korzystać. W okresie letnim (pt-sb-nd) będę zapraszał lokalne zespoły muzyczne do prezentowania swojej twórczości. Miasto nie ponosi kosztów, gdyż takie zespoły grają w celu „autopromocji”, a porządku pilnować może Straż Miejska. Warto zastanowić się, żeby raz tygodniu na Starówce występował kabaret lub „teatr uliczny”. W roku 2015 zorganizuję Sylwester Miejski z zespołem muzycznym. Miasto takiej wielkości , jak Łomża zasługuje na więcej niż tylko fajerwerki.

Zgodzę się, że jedną z najlepszych form promocji miasta jest sport, o który zamierzam zadbać, w szczególności sport dzieci i młodzieży. Nie zapominając, jednak o sporcie seniorskim, który jest niezwykle ważny, gdyż przyczynia się do aktywnego spędzania wolnego czasu mieszkańców danej wspólnoty lokalnej. Jako prezydent Łomży zamierzam objąć szczególna opieką finansową wybitnych sportowców. Będę chciał powrócić do pomysłu przedstawionego przeze mnie podczas tej kadencji Rady Miejskiej , żeby objąć wychowanków Łomżyńskiego Klubu Sportowego systemem stypendialnym, tak żeby młodzi zdolni piłkarze nie musieli przerywać swoich karier, bądź przenosić się do innego klubu. ŁKS jest dumą miasta i nie możemy się cieszyć ,że wygrywamy z rezerwami jagiellonii , tylko celem kibiców takiego miasta jak Łomża, celem takiego prezydenta, jakim będę jest wygrywanie z najlepszymi , czyli. z „pierwszą drużyną” jagiellonii. . Będę podejmował także takie działania w stosunku do innych klubów widząc ich sukcesy sportowe na arenie krajowej.

Białe światło emitowane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przeprowadzone badania wskazują, że przy zainstalowanym białym świetle znacznie łatwiej rozpoznaje się obiekty, kształty i kolory po zapadnięciu zmierzchu. Zwiększona widoczność to główny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Oprawy LED są zdecydowanie droższe od tradycyjnych w zakupie ale szybko się zwracają ponieważ nawet o połowę są niższe rachunki za energie elektryczną ( w zależności o rodzaju zastosowanych opraw). Dodatkowo konserwacja takich opraw jest tańsza gdyż nie trzeba wymieniać żarówek i Miasto Łomża wyda miej pieniędzy na firmę konserwującą oświetlenie. Jeśli Miasto pozyskałoby dofinansowanie ze środków unijnych na oświetlenie drogowe LED to bardzo komfortowa sytuacja dla Miasta i można by już w bardzo szybkim tempie oświetlać ulice w technologii LED. Należy pamiętać, że oświetlenie LED w zabytkowych częściach Miasta Łomża musi podlegać konsultacji z konserwatorem zabytków, gdyż można "popsuć" klimat danego miejsca. W porozumieniu z PGE Dystrybucja Rejon Energetyczny Łomża można usuwać stare oprawy ze starych słupów energetycznych i zastępować je nowymi stylowymi slupami z oprawami LED. Pozwoli to również "energetykom" usuwać ich stare slupy i zastępować liniami kablowymi (ziemnymi).

Czerniawski Mieczysław:

Od lat Miasto podejmuje działania w kwestii ożywiania Starówki i chociaż zmniejszenie aktywności w zabytkowym centrum jest problemem większości miast w Polsce, to ciągle czynimy starania, aby to zmienić. Od lat trwa rewitalizacja Starówki. Do zrewitalizowania pozostała Hala Targowa i płyta główna Rynku. Prace muszą odbywać się etapowo i wymagają czasu ze względu na koszty. Miasto nie może ingerować w strukturę prywatnych nieruchomości, ale wspiera właścicieli , opracowując projekty, upraszczając tym procedury. Budynki komunalne wokół Rynku zostały wyremontowana, budynki ocieplone, nadano im estetyczny wygląd. Przybyło i przybywa punktów obsługi gastronomicznej, zwłaszcza latem. Istnieje zainteresowanie wśród przedsiębiorców tworzeniem kolejnych punktów gastronomicznych. Po części „życie kulturalne” przenosi się do centrów handlowych – jak się okazuje jest to pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Miasto każdego roku podejmuje coraz to nowe inicjatywy. Oczywiście nie jest ich tyle, ile byśmy chcieli, ale nie jesteśmy w stanie udźwignąć finansowo organizacji np. cotygodniowych imprez, chociaż kilka lat temu próbowaliśmy i takich rozwiązań (Łomżyńskie Wieczory Kabaretowe). Służymy jednak pomocą przy współorganizacji wielu inicjatyw społecznych, co nas cieszy. W zasadzie żadne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym czy sportowym nie odbywają się w ogóle bez udziału Miasta. Nagłośnienie, scena, oświetlenie, promocja imprez, wsparcie finansowe i rzeczowe, to też znaczący udział Miasta w imprezach. Jeżeli chodzi o przeniesienie się życia kulturalnego, to pierwsze są to oferty kulturalne proponowane przez Centrum Handlowe, ale jest to jedno z narzędzi marketingowych takiej działalności, a pozostałe przedsięwzięcia, które odbyły się na Skate Parkach, to celowe działania Miasta, dzięki którym dzieci i młodzież , ale tez rodziny mogą skorzystać z oferty kulturalnej. W dużej mierze jednak jeśli chodzi o imprezy są one organizowane przede wszystkim na Starówce. Pragnę zwrócić tez uwagę na aktywność organizacji pozarządowych, które odgrywają tutaj dużą rolę. Warto podkreślić, że w Łomży widoczne jest także coraz większe zaangażowanie tego środowiska. Z czasem być może środki z budżetu obywatelskiego będą mogły być zaangażowane w tego typu inicjatywy.

Poniżej przedstawiono imprezy, które w większości odbyły się w bieżącym roku w obrębie Starówki.

Imprezy, które w latach 2011-2014 odbywały się na Starym Rynku (Ożywianie Starówki):

1. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA
2. Występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej WERSALINKA.
3. Zlot Pojazdów Zabytkowych.
4. Mikołajki na Starym Rynku.
5. Noc Muzeów.
6. Festyn „Słoneczna Estrada".
7. Festyn „Lato od czego by tu zacząć".
8. Organizacja Łomżyńskich Jarmarków Rozmaitości (kwiecień-październik, grudzień-druga sobota m-ca) każdorazowo z udziałem zaproszonych grup artystycznych.
9. Akcje promocyjne z wystawami aut biorących udział w Nocnych Legalnych Wyścigach Samochodowych.
10. Międzynarodowe Wyścigi Kolarskie „Dookoła Mazowsza" - Mazovia -Tour".
11. Łomżyńska Wieczerza Wigilijna.
12. Festyn „Obudźmy Łomżyńską Starówkę".
13. Koncert Filharmonii i Orkiestry Dętej na Dni Łomży „Podróże z Edwardem Czernym".
14. Stacjonowanie powozu w ramach wyprawy „Tour Napoleon".
15. Wystawy: m.in. historyczne o Łomży, projektów zrealizowanych w ramach pozyskanych środków z UE.
16. Festyn na „Dzień Uchodźcy".
17. Festyn - Miasteczko Media Expert.
18. Letnie kino Filmowe Banku BGŻ.
19. Parada samorządów Województwa Podlaskiego w ramach Dni Łomży.
20. Organizacja JUWENALIÓW.
21. Festyn Na Jana.
22. Oferta Muzeum Północno-Mazowieckiego, Galerii Sztuki Współczesnej, czy Pod Arkadami.
23. Festyn „Gościniec Łomżyński".

Reklama
Zadaniem Miasta jest przede wszystkim tworzenie warunków do uprawiania sportu. Przede wszystkim to tworzenie infrastruktury sportowej i takie nią zarządzanie, by kluby sportowe - ale nie tylko – by każdy mieszkaniec miasta mógł z obiektów sportowych korzystać. Łomża, faktycznie jest miastem dysponującym stosunkowo bogatą bazą obiektów sportowych, której zazdroszczą nam inne ośrodki podobnej wielkości. W czasie ostatnich kilku lat Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji zarządzający tą bazą, stał się firmą (co potwierdza środowisko sportowców łomżyńskich) niezwykle otwartą i przyjazną, a dostęp do sportowych obiektów stał się dużo łatwiejszy (także jeśli chodzi o warunki finansowe). Sportowe kluby łomżyńskie na bardzo dogodnych warunkach lub całkowicie nieodpłatnie mogą korzystać z boisk i innych obiektów.
Drugą podstawową formą wspierania sportu to jego finansowanie w formie dotacji dla klubów sportowych. Te na przestrzeni kadencji stale wzrastały. (tabele do pobrania)
Jeśli chodzi o wspieranie „sportu na szczeblu wyższym niż amatorski” to w ostatnich latach także nastąpiło znaczące zwiększenie nakładów finansowych z budżetu miasta na ten cel. Dotyczy to zarówno piłkarskiej drużyny ŁKS i tenisistek AZS PWSIiP jak lekkoatletów z LKS „Prefbet Śniadowo – Łomża”, siatkarek UKS „Jedynka” ( w okresie ich gry w II lidze), karateków z Łomżyńskiego Klubu Karate. Tak też będzie w przyszłości, jednak za podstawę zawsze będę uznawał sport dzieci i młodzieży, by z jak najszerszych rzesz młodych łomżyńskich sportowców mogli wyrastać zawodnicy ŁKS-u uczestniczącego na najwyższych poziomach współzawodnictwa i innych łomżyńskich klubów, a w przyszłości mistrzowie światowych aren, którymi będziemy mogli szczycić się jak Justyną Korytkowską czy Rafałem Boguskim.

W ostatnim czasie, ze względu na to, że jakość opraw LED systematycznie się poprawia, a ceny stopniowo maleją, ich instalowanie przy budowie nowych sieci oświetleniowych lub przebudowie jest coraz bardziej opłacalne. Z tego powodu na budowanej ulicy Meblowej (na całej długości) oraz na innych ulicach obsługujących tereny inwestycyjne przy ul. Meblowej zostało zaprojektowane i wykonane oświetlenie z zastosowaniem opraw LED. Jest to rozwiązanie opłacalne ze względu na to, że budowa jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Dodatkowo, w celu uzyskania dodatkowych oszczędności, na tych ulicach zastosowano funkcję zmniejszenia jasności świecenia o 40% w godzinach nocnych. 
Jeśli chodzi o wymianę opraw na istniejącej sieci oświetleniowej, wymiana opraw będzie realizowana sukcesywnie, w miarę zużywania się istniejących opraw sodowych oraz pod warunkiem zwrotu nakładów w rozsądnym okresie (mniej niż 10 lat). Przy obecnych cenach opraw LED, które są około 3-krotnie droższe od opraw sodowych, okres zwrotu nakładów jest dużo dłuższy i wynosi 15 do 20 lat. W przypadku możliwości uzyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, okres zwrotu nakładów ulegnie skróceniu i jeśli tylko zaistnieje taka możliwość, zostanie złożony wniosek o dofinansowanie wymiany opraw, w pierwszej kolejności na ulicach, gdzie oprawy istniejące są starsze i mniej oszczędne. O podejmowanych decyzjach zawsze będzie przesądzał rachunek ekonomiczny, z uwzględnieniem kosztów inwestycji oraz kosztów energii i eksploatacji. Należy podkreślić, że oświetlenie uliczne w Łomży w ostatnich latach zostało w znacznej części zmodernizowane i w skali globalnej należy do najnowocześniejszych. Nie ma już opraw rtęciowych i opraw sodowych, wykonanych w starych technologiach. Zastosowane w Łomży oprawy mają zużycie energii zbliżone do opraw LED. W takim przypadku na korzyść opraw LED przemawiają praktycznie tylko niższe koszty eksploatacji.


Dzierzgowski Wojciech:

Zmiana funkcji Starówki jest procesem, który został już zapoczątkowany poprzez jej rewitalizację oraz przenoszeniem się dotychczas funkcjonujących na rynku firm handlowych i usługowej w inne części miasta. Dlatego też, moim zdaniem Starówka winna funkcjonować jako centrum kulturalno-gastronomiczne miasta. Stworzymy warunki do otwierania na rynku placówek gastronomicznych, poprzez uproszczenie procedur związanych z przyznawaniem pozwoleń, koncesji oraz poprzez system zwolnień podatkowych. Preferowane będą placówki, które oprócz oferty gastronomicznej oferować będą np. cykliczne spotkania muzyczne, wernisaże dla młodych artystów, stałe wystawy lokalnego malarstwa. Jednocześnie w obecnej Hali Targowej utworzymy małą scenę teatralną, małą sale koncertową, tak aby Hala Targowa mogłaby stać się centrum kameralnych wydarzeń kulturalnych /muzycznych, teatralnych, kabaretowych/. Moim marzeniem jest aby Łomża, stała się miejscem cyklicznych spotkań artystów, tak aby stały one się pożywką dla łomżan jak również promowały Miasto na zewnątrz.

Inny sposób postrzegania Łomży został już poruszony w pkt. poprzednim tj. funkcja Starówki Miasta jako centrum kulturalne propagujące imprezy cykliczne dla młodych artystów, kabaretów, małych form teatralnych. Promocja Łomży i jej walorów w przewodnikach turystycznych, stworzenie strony Miasta z atrakcjami turystycznymi, tablic informacyjnych. Z przedsiębiorcami branży turystycznej tworzenie wspólnego lobby promującego walory miasta i okolic.
Odpowiadając na drugą część pytania zdaje sobie sprawę, iż Łomża rzeczywiście w ostatnim okresie poniosła szereg dużych nakładów na rozwój infrastruktury sportowej. Mamy piękny stadion, boisko do treningów, hale sportowe, baseny i zapaleńców, którzy w trudnych warunkach finansowych uprawiają sport i mogą pochwalić się wynikami. Moim zdaniem funkcjonowanie sportu, nie może odbywać się bez klarownych zasad jego finansowania. Nie chciałbym tu stawiać zasadniczych deklaracji, jednak wydaje mi się, iż przy dobrej woli stron tj. miasta, przedsiębiorców oraz osób prywatnych dałoby się znaleźć formułę wspólnego finansowania sportu zawodowego. Jako włodarz miasta na pewno będę lobbował również, w kierunku pozyskania sponsorów spoza Miasta Łomży tak aby stworzyć Wieloletni Plan Sponsorowania Sportu Łomżyńskiego.

Tak oczywiście, wydatki przyczyniające się do oszczędności energii jak i chroniące środowisko, to temat mi i mojemu ugrupowaniu bliski. Wchodzi nowa perspektywa finansowa w zakresie możliwości pozyskiwania środków unijnych, na pewno temat wymiany oświetlenia będzie jednym z priorytetów inwestycji miejskich. Zdaje sobie sprawę, iż jest to inwestycja która przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów bieżących funkcjonowania Miasta w perspektywie kilku lat, co ma ogromne znaczenie dla zrównoważenia budżetu Miasta.

Grabani Piotr:

Byłem na początku września w Krakowie i przez dwa dni do późnego wieczora spacerowałem po rynku Krakowskim. Byłem zauroczony tym, co zobaczyłem. W mikro skali takie propozycje można przenieść na rynek Starego Miasta w Łomży.
Trzeba rozpocząć od dokończenia rewitalizacji budynków na ulicach prowadzących do rynku tj. Długiej, Dwornej, Giełczyńskiej i Rządowej. Tym razem Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego przewiduje środki finansowe na ten cel. No i oczywiście odnowa kamieniczek przy samym Starym Rynku z likwidacją eternitu z dachów, jeżeli jeszcze jest na którymkolwiek budynku. Równolegle przystąpienie do modernizacji Hali Targowej na Starym Runku i przeznaczenie jej w przyszłości na ośrodek kultury z usytuowaniem w piwnicach hali herbaciarni lub kafejki. Teraz kolej na trotuary Starego Rynku. Jest na to projekt tylko trzeba dokończyć robotę. Oczywiście z fontanną na miarę możliwości Łomży i pomnikiem księcia Janusza I. Tak jak przy pomniku Adama Mickiewicza w Krakowie, w Łomży przy pomniku Księcia Janusza mogliby się spotykać Łomżyniacy, a również byłaby to atrakcja dla przyjezdnych. Wykonanie tych prac powinno być inspiracją, aby w kamienicach Starego Rynku mogły w przyszłości powstawać lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne ożywiające życie tego miejsca i zachęcać mieszkańców miasta i turystów do odwiedzania Łomży.
Na koniec wszystko w rękach specjalistów od promocji, aby na rynek Starego Miasta ciągnęli Łomżyniacy i goście z zewnątrz. Zrobienie tego wszystkiego przy znacznym udziale środków zewnętrznych to bardzo ważny moim zdaniem etap przygotowania miasta do obchodów 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Jestem gotowy podjąć takie wyzwania.

Każda forma aktywności, która może wypromować Łomżę na zewnątrz jest godna uwagi. Rozumiem, że mówiąc o infrastrukturze ma Pan na myśli konkretnie tą sportową. Rzeczywiście od momentu oddania hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9 i Publicznym Gimnazjum nr 8 trochę się zmieniło na lepsze. Decyzja o modernizacji stadionu zapadała gdy nasz Łomżyński ŁKS był w II lidze. Myślę, że wówczas zmarnowaliśmy tą szansę. Trochę ten sukces nas przerósł. Prawdą jest, że jeżeli prezydent miasta, jako ten pierwszy wśród równych będzie wspierał sport na szczeblu wyższym niż amatorski to będzie to znakomita promocja miasta. Na te cele trzeba szukać różnych źródeł finansowania, ale miasto powinno się w to aktywnie włączyć. Rzeczywiście dużo zależy tu od gospodarza miasta. Dla mnie szczególnie bliska jest grupa tenisa stołowego, ponieważ kiedyś grywałem amatorsko. Co do piłki nożnej Królowej dyscyplin w pojęciu wielu kibiców sprawa jest bezdyskusyjna. Jeśli miasto było stać wydać ponad 20 mln zł na modernizację stadionu miejskiego, to powinno również współfinansować łomżyńską piłkę nożną.

Odnawialne źródła energii w najbliższych latach mają szczególny priorytet w finansowaniu tego typu inwestycji ze środków unijnych. Do innowacyjnych i nowoczesnych technologicznie zalicza się system oświetlenia LED–owego. Korzyści z zastosowania tego typu oświetlenia są dwojakiego rodzaju. Po pierwsze pozyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych przy realizacji inwestycji, a po drugie znaczne oszczędności w opłatach za energię. Z tą propozycją poszedłbym jeszcze dalej. Ratusz, szkoły i przedszkola oraz pozostałe jednostki organizacyjne miasta to kolejne miejsca, w których zastosowanie oświetlenia LED-owego może przynieść wymierne korzyści. Jak szybko? To zależy czy wydamy na to tylko własne środki finansowe czy będziemy aktywni w pozyskaniu na ten cel środków zewnętrznych. Na zakończenie pragnę podkreślić, że oświetlenie LED-we nie należy do najtańszych, ale tego typu inwestycja należy do tych, które po ich wykonaniu generują mniejsze koszty i szybko zwracają się zainwestowane pieniądze. Zatem tego typu inwestycje mają u mnie zupełny priorytet. Zdobywam doświadczenia w tym zakresie, bo jestem na końcowym etapie modernizacji Domu Technika w Łomży przy ul. Polowej 45 i we wszystkich modernizowanych pomieszczeniach oraz na korytarzach i klatce schodowej zastosowałem dobrej klasy oświetlenie LED.

Nieciecki Marian:

Obecny pomysł, czyli granit i szlabany, nie sprawdza się. Zamknięcie Starego Rynku przed ruchem aut, czyli tak naprawdę przed ludźmi, doprowadziło to miejsce do totalnej nędzy. Życie mocno przyspieszyło. Czasu nie ma nikt, ale samochody dwa, nawet trzy. Ludzie samochodami jeżdżą wszędzie i po wszystko. Jeśli gdzieś nie da się dojechać/zaparkować to po prostu to miejsce nie istnieje. Jeśli ktoś wybiera się na zakupy, dosłownie chce wjechać do sklepu. Jeśli klient jakiegoś sklepu na starym mieście przyjedzie czołgiem na zakupy to będzie mógł tamtędy przejechać. Pierwsze przykazanie handlu brzmi: klient nasz pan. To my się mamy do niego dostosować a nie odwrotnie. Eksperyment z “kulturą” się nie sprawdził. Trzeba go natychmiast przerwać. Efekt tego widać. Co drugi sklep zamknięty. Co drugi lokal do wynajęcia. Niestety rozlewa się to na sąsiednie ulice. Cmentarz ma to do siebie, że się zwykle rozrasta. Ulica Dworna, Sadowa, Krótka, Sienkiewicza, czy naprawdę muszą być jednokierunkowe. Kiedyś nie były i było dobrze. Tak więc wracamy do starej, sprawdzonej wersji organizacji starego miasta. Żadni sztukmistrze, artyści ani nawiedzeni architekci nie będą uczyć mieszkańców Łomży jak żyć.
Teraz ul. Długa, wizytówka naszego miasta. Jeszcze drgawki przedśmiertne jakieś ma, ale już nie długo pożyje. Na Długiej postaramy się wykonać coś w rodzaju zadaszenia z odnogami do sklepów, jakie widziałem we francuskich miastach. Tak, by ulica stała się swego rodzaju galerią handlową. Miejscem spacerów nie tylko w słoneczne dni, ale i deszczowe. Ulice sąsiednie Rządowa, Dworna, Sienkiewicza, itd muszą zacząć żyć i wyglądać jak w centrum miasta a nie jak gościniec w „Głodowej Wólce”. To samo tyczy się Placu Niepodległości. Wygląda on jak pole za stodołą.
Na wiosnę, latem i jesienią starówka będzie handlowym i kulturalnym centrum miasta i okolic. Bez względu na opór przeciwników.
A miasto Żywiec to z czego jest znane ? Też tylko z piwa.
Trochę w nas bufonady. Wydaje nam się, że Łomża jest taka atrakcyjna, taka ważna, że wszyscy tylko czekają żeby tu przyjechać. Tylko im musimy dać znać, że czekamy. Próbuje się nas reklamować jako turystyczne eldorado.
Co tu jest takiego atrakcyjnego dla turysty ? Zabytki, teatry itp. można zaliczyć w pół dnia i co dalej ?

Rzeczywiście w takim wypadku sport to dobre narzędzie. Ja nie będę się jednak wymądrzał i udowadniał że znam się na wszystkim. 20kg temu mogłem podjąć się dyskusji na ten temat, dziś od tego są dużo lepsi ludzie. Pan Łukasz Uściłowski, kandydat na radnego z Nowej Prawicy, jest ekspertem w tych sprawach i nie zawaham się go użyć :-) , by pchnąć sport w Łomży na właściwe tory.

Czemu nie ? Taka latarnia, ledowa a do tego solarna, stoi przed UG Łomża i sprawdza się od lat. Tylko przy dzisiejszych cenach tego sprzętu, to nie wiem czy by nam całego budżetu wystarczyło, żeby zmienić wszystkie lampy. Poza tym słońce świeci w dzień a latarnia w nocy. Jednak elektrownie fotowoltaiczne na każdym miejskim budynku, to już inna rzecz. Na to można pozyskać bez problemu środki zewnętrzne – patrz Kolno i zasilać własnym prądem wszystkie szkoły, urzędy i pozostałe instytucje miejskie w tym oczyszczalnie, hydrofornie, MPGKiMy itd. Bardzo dużo kasy mogłoby to nam generować. Naprawdę dużo.

Piorunek Jacek:

Pamiętajmy o niezwykle istotnej rzeczy dotyczącej wniesienia "życia" w miejsca publiczne. "Ożywienie" to nie tylko zmiana wyglądu danej przestrzeni miejskiej. Istotne jest by substancja miejska dawała powód przyjścia mieszkańców i gości. Widać to wyraźnie na bulwarach miejskich, które stały się miejscem odwiedzin, spacerów, spędzania czasu wolnego. Motywem do takiego odwiedzenia Rynku Starego Miasta musi być wprowadzenie większej ilości wydarzeń natury kulturalnej i rozrywkowej o zróżnicowanym charakterze, dla każdego mieszkańca.
Udostępnijmy stare miasto, artystom, młodzieży, muzyce, tańcom. Przestańmy udawać, że pobieranie jakichkolwiek opłat za udostępnienie tej przestrzeni nie jest ograniczeniem dla ludzi i firm poświęcającym swój czas i pieniądze w organizację eventów, przedstawień, kin na wolnym powietrzu. Uwolnijmy rynek od nadmiernych opłat za powstawanie ogródków letnich, nie stawiajmy im bezsensownych ograniczeń. Oczywiste jest, że ludzie chętniej przyjdą do ładnego otoczenia, a tutaj pozostała do zrobienia jeszcze Hala Targowa i płyta główna rynku. Skoro poznaliśmy zdanie opinii publicznej co do ich funkcjonalnego zagospodarowania, przekażmy ostateczne decyzje projektantom i skupmy się na pozyskaniu funduszy na ten cel, wszakże to serce miasta. Wydarzenia kulturalno-społeczne, gastronomia i estetyka miejsca, to główne kryteria powodzenia. Może czas uświadomić sobie także konieczność zmiany profilu handlu i usług na rynku. Popatrzmy na inne miasta, które z sukcesem zagospodarowały starówki i co oferują swoim odwiedzającym.

Pytanie posiada kilka wątków, zacznę od pierwszego. Wiele miejsc w kraju posiada swoje sztandarowe imprezy o niezwykle szerokim oddziaływaniu. Czasami są to tematy nowe, które zrodziły się ostatnio i mają bliski związek z typowym dla miasta charakterem (np. Wikingowie na wyspie Wolin). Inne trwają od wielu lat, powstałe z innych względów (np. Festiwal w Opolu). W pierwszym momencie przychodzi mi na myśl wyjątkowa impreza, która odbywa się corocznie w naszym mieście, o niezwykle szerokim, międzynarodowym oddziaływaniu, podobnym do festiwalu Walizka. Są to mistrzostwa motolotniowe podlaskiego, pozostawione na barkach organizatora. Wspominałem już o nieuzasadnionym zaniechaniu rozwijania komunikacji powietrznej przez nasze miasto. Nadanie odpowiedniego rozmachu i wsparcia imprez tego typu to szczególna promocja, foldery i broszury nie zastąpią reklamy ludzkiej. Budżet miasta ma określoną pojemność, potrzeb w dziedzinie sportowej jest wiele. Jak Państwo wiecie nigdy nie zostawiłem w dotychczasowej pracy stowarzyszeń i klubów sportowych bez wsparcia. Wielką rolą samorządu powinna być pomoc i uruchomienie instrumentów w znalezieniu sponsorów, którzy mogą pomagać finansowo i organizacyjnie rożnym klubom za promowanie marki. Ponadto, z własnych doświadczeń wiem, że jako samorząd musimy motywować i pomagać wszystkim organizacjom sportowym w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a obecnie aplikowanie o te środki ze strony łomżyńskich jednostek sportowych, kulturalnych i innych jest znikome. Godnym przemyślenia jest wprowadzenie idei „budżetu sportowego”, który spełniałby rolę budżetu obywatelskiego i dawał możliwość dodatkowego kierowania środków na wybrane przez lokalną społeczność określone dziedziny sportowe.

Miasto, jest jak gospodarstwo domowe, tylko w powiększonej skali. Wszystkie działania przynoszące w ogólnym rozrachunku oszczędności zawsze będą pozytywnie oddziaływać na budżet. Zdajemy sobie sprawę że wymiana na tego typu odbiorniki prądu nie jest tania, stąd konieczność sięgnięcia po dofinansowanie zewnętrzne. Jednak rachunek ekonomiczny powinien być tutaj decydujący. Możemy proces podzielić na kilka etapów. Znam w naszym regionie co najmniej jedną firmę produkująca takie lampy, posiadające jako źródło zasilania baterie słoneczne, lub małe wirniki wiatrowe, warto przyjrzeć się i tym rozwiązaniom. Jestem na tak wszelkim rozwiązaniom nowoczesnym i ekonomicznym w użytkowaniu. Z oszczędności można oświetlić więcej ulic i nie tylko.

Zgrzywa Sławomir:

Wszelkie próby ożywienia łomżyńskiej Starówki ściśle wiążą się z dokończeniem porządkowania Starego Rynku. Poczyniono już w tym zakresie wiele ale do zrobienia pozostało bardzo dużo. Należy przygotować PROGRAM REWITALIZACJI STARÓWKI, w którym ujęty będzie remont hali targowej. W najbliższym czasie należy podjąć decyzję dotyczącą funkcji jakie będą realizowane w hali. W chwili obecnej skłaniam się do rozwiązania, które będzie utrzymywało w hali funkcje handlowe oraz do tego aby część hali przeznaczyć na cele kultury. W podziemiach hali można przywrócić istnienie restauracji, pubu, klubu lub galerii. Przestrzeń Starówki jest dobrym miejscem do rozwoju wszelkich inicjatyw kulturalnych i obywatelskich. Przykład powstania jednej tylko restauracji funkcjonującej przy ul. Farnej, w której oprócz typowej działalności gastronomicznej ogniskują się różnorodne inicjatywy kulturalne, obywatelskie, towarzyskie, społeczne a także polityczne dowodzi potrzeby istnienia na Starówce takich małych punktów spotkań. Przy ich tworzeniu należy wspomagać lokalnych przedsiębiorców. Trzeba promować wszelkie inicjatywy gospodarcze, których celem jest nie tylko zysk i zdobywanie klienta, ale które pośrednio lub bezpośrednio wspierają kulturę. Na przebywanie i działanie na Starówce trzeba wytworzyć modę. Na Starym Rynku musi być więcej zieleni. W projekcie rewitalizacji rynku planowana jest fontanna. Realizacja tych zamierzeń pozwoli przywrócić tej ważnej części Starówki funkcję miejsca wypoczynku i rekreacji. Na Starówce potrzebne są parkingi. Należy więc poważnie rozważyć pomysł budowy parkingu podziemnego, który jednocześnie rozwiązałby problemy z parkowaniem mieszkańców załatwiających swoje sprawy w Ratuszu, pracowników samorządowych oraz tych, którzy przyjeżdżają na Starówkę w innych sprawach. Wszystkie wspomniane wyżej projekty należy załatwić sprawnie i szybko aby Łomżyńska Starówka była naszą wizytówką na 600-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. Przygotowanie szerokiego programu uświetnienia tej rocznicy także będzie motorem ożywienia Łomżyńskiej Starówki.

Jednym z punktów mojego programu wyborczego jest pomysł wykreowania w ramach konsultacji społecznych masowej imprezy o charakterze regionalnym, a docelowo ogólnopolskim w Łomży. Propozycje będą mogli zgłaszać wszyscy mieszkańcy, działacze kulltury, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Taka impreza przyciągająca do Łomży dużą grupę zainteresowanych pozwoli na zmianę wizerunku miasta.
Inna formą promocji jest sport. Samorząd Łomży jest zobligowany do wspierania sporu i rozwoju kultury fizycznej nakierowanego na dzieci i młodzież. W tym zakresie należy zwiększyć środki na sport płynące z budżetu miasta. Wspieranie i dobra współpraca z klubami i organizacjami sportowymi będzie priorytetem w moich działaniach. Nie należy jednak zapominać o sporcie realizowanym na wyższych szczeblach rozgrywek. Tu jednak potrzebne są duże pieniądze. Miasto nie ma obowiązku wspierania sportu zawodowego ale ma wiele instrumentów mogących wspomagać taką formę rozwijania działań sportowych. Jestem zwolennikiem podjęcia działań mających na celu stworzenie spółki komercyjnej kontynującej bogate tradycje łomżyńskiego ŁKS -u. Miasto może być jednym z udziałowców takiej spółki. To miasto posiada bardzo dobra bazę sportową jaką jest stadion miejski wraz z istniejącą infrastrukturą. Należy to racjonalnie wykorzystać. Duże możliwości dla rozwoju sportu kwalifikowanego daje położony nad Narwią port rzeczny. Pozwala na odbudowę w Łomży wioślarstwa i kajakarstwa.Sport powinien stać się jednym z głównych elementów promujących Łomżę.

Oświetlenie miasta Łomży pochłania spore środki z kasy miejskiej. Wszelkie zmiany w sposobie oświetlania miasta, które będą generowały oszczędności powinny być preferowane. Jednym z takich rozwiązań jest inteligentne oświetlenie typu LED. Jestem zwolennikiem wszelkich rozwiązań proekologicznych i ograniczających koszty. Po wygranych wyborach wraz z odpowiednimi służbami miejskimi podejmę temat wprowadzenia oświetlenia LED w Łomży.
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości