Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Miasta Łomża na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego w przedmiocie "stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta". Orzeczenie nie jest prawomocne.
Chodzi o uchwałę za pomocą której rajcy zwiększyli liczbę dostępnych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu, tak samo jak zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. Wojewoda podlaski stwierdził jej nieważność pod koniec lipca: Koncesje poległy? Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej Łomży. W sierpniu radni podjęli decyzję o zaskarżeniu rozstrzygnięcia.
Sprawę rozpoznał dzisiaj (16.10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Skarga Miasta Łomża została oddalona - zdaniem sądu rozstrzygnięcie wojewody było prawidłowe i nie naruszało prawa.
Mankamentem uchwały podjętej przez łomżyńskich radnych było to, że nie uzasadniono w pełni jej podjęcia w kontekście ustawy o wychowaniu w trzeźwości, skupiono się za to na potrzebach przedsiębiorców. Radni podejmując tego typu uchwałę powinni jednak w sposób wyczerpujący uzasadnić przyjęte stanowisko w kontekście wspomnianej ustawy.
Orzeczenie nie jest prawomocne. Organ ma pełne prawo do tego, aby złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.