Co się dzieje na ul. Sezamkowej z pewnością wie każdy, ul. Złota, Wspólna – znane miłośnikom seriali, Wall Street wiadomo – finanse i biznes, 5th Avenue – spróbujcie zapytać o nią kobiety? A ul. Ciepła w Łomży? Jakie pierwsze wrażenie? Cóż tam się dzieje? No właśnie.
Zdecydowana większość mieszkańców Łomży, bo ok. 40 tysięcy, ogrzewa się kaloryferami z pokrętłami regulowanymi – termostatami, do których ciepło płynie miejską siecią ciepłowniczą i instalacją centralnego ogrzewania. Obracamy nimi w prawo lub lewo nie zastanawiając się w ogóle, dlaczego grzejnik jest bardziej lub mniej ciepły. Chcemy mieć cieplej w mieszkaniu ustawiamy pokrętło na np. 5, mniej - ciepło na np. 3 lub 1 i sprawa załatwiona. W rzeczywistości, aby tą prostą czynnością zapewnić właściwy, indywidualny dla każdego komfort cieplny, w systemie ciepłowniczym zachodzą bardzo skomplikowane procesy wytwarzania i przesyłania energii cieplnej.
Zanim czynnik grzewczy w postaci gorącej wody zostanie wytworzony i dotrze do naszego kaloryfera musi przejść właściwą „obróbkę", poczynając od najzwyklejszej wody zimnej, jaka płynie z kranu, do bardzo „uszlachetnionej" wody, o czasami niecodziennych parametrach np. o temp. 130ºC, która jest w sieciach ciepłowniczych w bardzo mroźne dni. Co z taką wodą „wyczynia" węzeł cieplny, aby nasze kaloryfery ogrzewały nas tak, jak tego sobie życzymy? Jak to się dzieje? Jakie procesy są konieczne, abyśmy w chłodne czy zimowe dni odczuwali miłe ciepło płynące z grzejników? Możemy się tego dowiedzieć na Otwartych Dniach Ciepłowni MPEC, które Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży Sp. z o.o. organizuje 23 i 24 października tego roku. Organizatorzy zapewniają, że tajniki wiedzy technicznej zostaną przedstawione w sposób jasny i prosty, a jej zakamarki rozświetlą stosowne gadżety, które każdy z uczestników Dni Otwartych otrzyma w prezencie.
Pozostaje pytanie zasadnicze: Skąd się bierze ciepło? Przynajmniej w Łomży odpowiedź jest bardzo prosta. Można rzec „oczywista oczywistość". To jasne, że z ul. Ciepłej, a dokładnie z Ciepłej 16. Ale, żeby się o tym przekonać samemu, dać się przekonać swoim najbliższym i przyjaciołom koniecznie trzeba wziąć udział w Otwartych Dniach Ciepłowni MPEC w piątek lub sobotę 23 lub 24 października 2015 roku. Organizator bardzo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Łomży i już teraz gwarantuje moc niecodziennych wrażeń w scenerii instalacji przemysłowych. Można będzie m.in. zajrzeć do wnętrza rozpalonego kotła i zapoznać się z systemem przesyłu ciepła do grzejników.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.mpec.lom.pl