Reklama

Ślub w plenerze? W Łomży brak na razie zainteresowania!

16/10/2014 11:33

Od stycznia 2015 roku obowiązywać będzie nowe Prawo o aktach stanu cywilnego – kompleksowa regulacja, która zastąpiła rozwiązania z 1986 r. Ustawa uwzględnia zmiany społeczno-prawne oraz postęp technologiczny, które nastąpiły w tym czasie. Przyjęte zmiany umożliwią szybsze i prostsze załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego. Istotną nowością jest dopuszczenie możłiwości zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego. Póki co jednak, przyszli małżonkowie jeszcze o to nie pytają.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Rozwiązanie to umożliwi wydawanie obywatelom papierowych odpisów aktów stanu cywilnego w dowolnym USC oraz uzyskanie odpisu w formie elektronicznej.

Od lipca Centralny Ośrodek Informatyki prowadzi szkolenia, w których bierze udział ponad 5 tys. urzędników z całej Polski, w zakresie obsługi systemu "Źródło". system ten obejmuje wydawanie aktów stanu cywilnego, nadawanie numeru PESEL czy też rejestrację małżeństw, narodzin, zgonów.

Reklama

- W szkoleniu w zakresie obsługi systemu „Źródło” bierze udział 13 osób z Urzędu Miejskiego w Łomży (5 pracowników Urzędu Stanu Cywilnego i 8 pracowników Centrum Obsługi Mieszkańców) - przekazuje rzecznik prasowy Prezydenta Anna Sobocińska.

Obsługa systemu należała będzie do obowiązków pracowników zatrudnionych na stanowiskach ewidencji ludności, dowodów osobistych oraz pracowników zajmujących się ewidencją aktów stanu cywilnego, którzy aktualnie pracują w innym systemie informatycznym. Nastąpi więc jedynie zmiana systemu obsługującego ewidencję.

Reklama

Jak twierdzi Sobocińska, szkolący się pracownicy ratusza zostali pozytywnie ocenieni przez Departament Ewidencji Państwowych MSW. W piśmie skierowanym do Prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego Dyrektor Departamentu Roman Kusyk wyraził „ogromne uznanie dla pracowników Pana urzędu, którzy, według potwierdzonych danych z systemu, znajdują się w czołówce osób, które już intensywnie ćwiczą pracę w aplikacji ŹRÓDŁO. Świadczy to o ich kompetencjach, rzetelności i odpowiedzialności”.

- Pracownicy posiadający dostęp do systemu zostali zaproszeni do wzięcia udziału w testach zewnętrznych aplikacji, które potrwają do 15 listopada. Celem testów ma być wyeliminowanie potencjalnych problemów w systemie, który zacznie funkcjonować także w Urzędzie Miejskim w Łomży od stycznia 2015 roku - dodaje rzecznik Prezydenta.

Reklama

Nowa ustawa liberalizuje ponadto zasady zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego. Będzie to możliwe pod warunkiem, że miejsce ślubu umożliwi zachowanie uroczystej formy oraz zapewni bezpieczeństwo uczestników. Możliwość ta będzie co do zasady wiązała się z dodatkową opłatą. Jak duże będzie zainteresowanie taką możliwością?

- W chwili obecnej Urząd Stanu Cywilnego nie odnotowuje dodatkowego zainteresowania ślubami poza lokalem USC - infomuje Anna Sobocińska.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości