Reklama

Sołtysi – podłomżyńscy strażnicy wsi [VIDEO]

11/03/2025 18:02

Dziś obchodzimy Dzień Sołtysa – święto, które pozwala docenić trud i zaangażowanie liderów polskich wsi. Ich codzienna praca często pozostaje niezauważona, a to właśnie oni są pierwszym punktem kontaktu dla mieszkańców z problemami i pomysłami na poprawę życia w swoich miejscowościach. Z okazji tego szczególnego dnia rozmawiamy z dwojgiem sołtysów, którzy z pasją i oddaniem działają na rzecz swoich wsi: Agnieszką Truszkowską, sołtyską wsi Żelechy oraz Pawłem Młynarskim, sołtysem Konarzyc.

Agnieszka Truszkowska – najlepsza sołtyska powiatu łomżyńskiego

Sołtyska wsi Żelechy Agnieszka Truszkowska, została niedawno laureatką konkursu "Nasz Sołtys jest najlepszy" organizowanego przez zarząd województwa podlaskiego.

Zawsze lubiłam pracować społecznie. Rodzina też mnie bardzo wspierała w tym, żeby podjąć taką decyzję i tak jakoś się stało. W mojej miejscowości mam tak wspaniałych mieszkańców, że jak ja wpadnę na jakiś szalony pomysł, to oni wspierają mnie zawsze, bo cóż, sołtys może, jak wieś nie pomoże. To jest dobre powiedzenie – mówi Truszkowska.

Paweł Młynarski – nowy lider w Konarzycach

Paweł Młynarski został sołtysem Konarzyc zaledwie pół roku temu, ale już aktywnie angażuje się w poprawę warunków życia w swojej miejscowości. Konarzyce liczą ponad 1300 mieszkańców, a część z nich to osoby, które przeniosły się z Łomży w poszukiwaniu spokojniejszego otoczenia.

Reklama

Najważniejsze jest to, żeby na terenie danej wsi było bezpiecznie, żeby chętnie tutaj ludzie się sprowadzali, chcieli mieszkać tutaj całymi rodzinami. W Konarzycach chcemy doposażyć plac zabaw, wydłużyć chodniki i ścieżki rowerowe oraz rozwinąć miejsca spotkań dla mieszkańców – opowiada Młynarski.

Według naszych rozmówców dobra współpraca z władzami gminy jest kluczowa dla skutecznego sprawowania funkcji sołtysa.

Dzięki wsparciu władz gminnych możemy realizować wiele ważnych inwestycji. Szczególnie cieszy nas rozbudowa szkoły w Konarzycach, która już wkrótce będzie służyć dzieciom z naszej miejscowości – zaznacza Młynarski.

Reklama

Czy Konarzyce staną się częścią Łomży?

Na ostatniej Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miejskiej Łomży poruszono temat poszerzenia granic miasta. Czy mieszkańcy byliby skłonni przyjąć taką zmianę, gdyby Łomża chciała włączyć Konarzyce, podobnie jak Kraskę 35 lat temu?

Tego typu kwestie pojawiały się już wcześniej, kiedy miasto chciało wcielić Konarzyce, które wówczas były znacznie mniejsze. Wtedy mieszkańcy byli przeciwni, podobnie jak władze gminy. Jeśli dzisiaj zapytalibyśmy mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy niedawno się tu przeprowadzili, to myślę, że większość nie chciałaby ponownie stać się częścią miasta. Nie po to wyprowadzali się z Łomży, żeby wracać do niej administracyjnie. Wydaje mi się, że obecny status wsi bardziej odpowiada większości mieszkańców – odpowiada Młynarski.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/03/2025 18:11
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości