Sprawa giełdy kryptowalut Zondacrypto jest znana na całą Polskę. Na policję i do prokuratury zgłaszają się osoby z wielu miast i regionów. Sprawdziliśmy, ile zawiadomień wpłynęło do Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Śledztwo ws. Zondacrypto
17 kwietnia 2026 r. Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo ws. Zondacrypto. Jak informuje w komunikacie Michał Binkiewicz, rzecznik prasowy katowickiej prokuratury, „przedmiotem postępowania jest wprowadzenie w błąd wielu osób, co do możliwości dokonania zakupu oraz przechowywania walut typu fiat oraz kryptowalut w ramach giełdy Zondacrypto i doprowadzenie w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem”.
Śledztwo obejmuje działania na terenie całej Polsce od 2022 r. Prokuratura wyjaśnia, że podstawą wszczęcia śledztwa były zawiadomienia od pokrzywdzonych, a także doniesienia medialne dotyczące problemów z wypłatą środków zgromadzonych w ramach Zondacrypto. Do 12 maja 2026 r. śledczy przesłuchali kilkuset pokrzywdzonych i przyjęli prawie 2 tysiące zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Łomżanie zgłaszają się ws. Zondacrypto
O komentarz poprosiliśmy łomżyńską policję. Jak się dowiedzieliśmy, od początku bieżącego roku do 13 maja 2026 r. do Komendy Miejskiej Policji w Łomży wpłynęło 11 zawiadomień od osób poszkodowanych.
Osoby te złożyły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z utratą środków na giełdzie kryptowalut Zondacrypto – przekazała naszej redakcji Urszula Brulińska z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Brulińska dodała, że pięć zawiadomień przekazano już do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, która prowadzi postępowanie w tej sprawie, oraz do Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Według łomżyńskiej policji kolejne zawiadomienia są w fazie postępowań sprawdzających, a deklarowane straty we wszystkich zgłoszeniach to ponad 400 tysięcy złotych.