Reklama

Starosta łomżyński Lech Szabłowski uhonorowany Medalem Reipublicae Memoriae Meritum

07/03/2025 16:19

Dziś w Warszawie podczas uroczystego Kongresu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych dla osób zasłużonych w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski i jej bohaterów. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W imieniu Prezydenta RP medale oznaczenia wręczył Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Wśród uhonorowanych znalazł się starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, który otrzymał prestiżowy Medal Reipublicae Memoriae Meritum. Odznaczenie to przyznawane jest przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i instytucjom za szczególne zasługi w pielęgnowaniu pamięci historycznej oraz wspieranie działalności naukowej, edukacyjnej i wydawniczej IPN.

Lech Marek Szabłowski od lat angażuje się w liczne inicjatywy związane z krzewieniem patriotyzmu i upamiętnianiem bohaterów walk o niepodległość Polski. Regularnie współpracuje z Oddziałem IPN w Białymstoku, m.in. współorganizując konferencję naukową „O Niepodległą – kierunek północno-wschodni – 1920”, organizując lekcji żywej historii dla uczniów z powiatu łomżyńskiego, upamiętniając żołnierzy niezłomnych Kazimierza Żebrowskiego ps. „Konar” i jego syna Jerzego ps. „Bąk” w Mężeninie, gm. Śniadowo, żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” na odcinku Wizna, czy uczniów gimnazjum w Łomży, zamordowanym w okolicach Wygody podczas Powstania Styczniowego. Jednym z najważniejszych wydarzeń prowadzonych pod patronatem p. Lecha Szabłowskiego było otwarcie we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Gabinetu Romana Dmowskiego w sali kominkowej Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie.

Reklama

Brązowym medalem Reipublicae Memoriae Meritum odznaczana została Magdalena Wasik – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespół Szkół Samorządowych w Nowogrodzie oraz historyk-regionalistka. Zaangażowana w działania Związku Sybiraków Oddział w Łomży oraz w upowszechnianie wiedzy o losach obywateli polskich na nieludzkiej ziemi, a także historii regionalnej Nowogrodu. Była koordynatorem lokalnym programu „Katyń. Ocalić od zapomnienia”, wyszukała pochodzącego z gminy podporucznika Czesława Szczubełka zamordowanego w Katyniu i zorganizowała w Nowogrodzie uroczystość sadzenia Dębu Katyńskiego. Od kilku realizuje autorski Program nauczania historii z elementami historii północno-wschodniego Mazowsza i Kurpiowszczyzny, a jako opiekun samorządu uczniowskiego dba o pamięć żołnierzy poległych w obronie Nowogrodu w 1920 i 1939 roku, sprzątając ich groby i przygotowując wiązanki. Współpracuje z Oddziałem IPN w Białymstoku. Była pomysłodawczynią materiałów edukacyjnych pt. „Przeżyć Sybir” wydanych w 2020 r., a przedstawiciele Oddziału IPN zapraszani są regularnie do współpracy przy organizacji w szkole w Nowogrodzie wydarzeń upamiętniających Golgotę Wschodu.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/03/2025 18:11
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości