Reklama

Strzał na cześć biskupa: Łomża świętuje imieniny [FOTO i VIDEO]

21/11/2025 19:01

Przez cały dzień tłumy gości odwiedziły pałac biskupi, aby osobiście złożyć najlepsze życzenia solenizantowi. Wśród nich byli samorządowcy, przedsiębiorcy, członkowie stowarzyszeń, mieszkańcy, a także Bractwo Kurkowe, które tradycyjnie wystrzeliło z armaty na cześć biskupa Janusza.

Tradycja spotkań imieninowych biskupa została zapoczątkowana przez poprzednika obecnego ordynariusza diecezji łomżyńskiej Stanisława Stefanka. Po nim przejął ją jego następca biskup Janusz Stepnowski. Co roku 21 listopada przez cały dzień odwiedzają go goście, aby wraz z prezentami złożyć najlepsze życzenia.

- Myślę, że to jest dla nas wszystkich bardzo ważne, bo ksiądz biskup cieszy się wielkim autorytetem i szacunkiem nas wszystkich jako diecezjan i z niecierpliwością czekamy na ten dzień, aby pokazać mu jak ważnym jest dla nas pasterzem. Jego zawołanie „łaska i pokój” czujemy w każdym dniu naszego życia- powiedział Król Łomżyński Bernard Szymański.

Reklama

Również w tym roku frekwencja była imponująca. Nie brakowało samorządowców, mieszkańców, a także członków różnych stowarzyszeń. Każdy taka wizyta budziła prawdziwą radość i zadowolenie łomżyńskiego biskupa.

- Cieszę się kiedy różne osoby, z różnych środowisk przybywają, bo to jest z ich strony potrzeba serca i wdzięczności- powiedział Janusz Stepnowski.

Bracia Kurkowi tradycyjnie przygotowali armatę, z której strzelił ordynariusz łomżyński.

- Nieraz są trzy, nieraz jest jeden. W tym roku ten jeden zastąpił je, bo był tak mocny, że aż czułem na nogawkach ten podmuch wiatru. Piękny strzał dobrze przygotowane działo. Gratuluję rusznikarzowi, który to wszystko przygotował- dodał biskup.

Reklama

Oprócz strzału bracia kurkowi wiwatowali na cześć pasterza diecezji, a także odśpiewali mu „plurimos annos”. Na uroczystość przybyły liczne delegacje bractwa z całej Polski.

- Uroczystość imieninowa jego ekscelencji księdza biskupa jest zawsze bardzo ważnym wydarzeniem dla braci kurkowych z Łomży, ale także dla naszych przyjaciół z innych bractw bo są tu z nami przedstawiciele z Mazowsza i Krakowa- mówił Gniewosz Rokosz-Kuczyński, wielki kanclerz Zjednoczonego Bractwa Kurkowego.

Jak zaznaczył w tym roku uroczystość ma wymiar szczególny, bo to właśnie w pałacu biskupim 20 lat temu powstało Łomżyńskie Bractwo Kurkowe „Pospolite ruszenie”.

Reklama

- Zrodziło się ono z inicjatywy poprzednika, biskupa Stanisława Stefanka, który nie tylko ugościł spotkanie założycielskie, ale także stał się członkiem założycielem formalnie wpisanym do rejestru sądowego- dodał wielki kanclerz.

Z tej okazji w najbliższym czasie zostanie zorganizowana uroczysta msza jubileuszowa.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/11/2025 19:05
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości