Jedenaście firm z branży mięsnej i spożywczej podpisało z PWSIiP porozumienie, na mocy którego studenci i kadra naukowa Instytutu Technologii Żywności będą prowadzić badania na potrzeby przedsiębiorców. W zamian, najlepsi studenci mogą liczyć na pracę.
- Naukowcy często robią badania "do szuflady", bo wymaga tego wprowadzony system punktacji- mieć określoną liczbę prac. Ich jakość często na tym cierpi. Przedsiębiorcy zaś potrzebują badań naukowych, które mogliby zastosować w swoich firmach, ale często nie mają na nie pieniędzy. Nasza idea polega na tym, by połączyć te dwie grupy- tłumaczy Andrzej Wesołowski, współinicjator podpisania porozumienia w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Porozumienie podpisało jedenaście firm z branży mięsnej i spożywczej z Łomży, województwa podlaskiego, mazowieckiego i kujawsko- pomorskiego. Teraz zakłady będą mogły złożyć zamówienie na konkretne badania do przeprowadzenia, a studenci i naukowcy związani z Instytutem Technologii Żywności je zrealizują.
- Potrzebujemy np. badań, które udowodnią, że dodatki do żywności, czasem demonizowane, nie są niczym złym. Bardzo chętnie podjęliśmy współpracę np. w zakresie badań dotyczących kultur bakteryjnych, które szeroko stosowane już od lat w przemyśle mleczarskim, również mięsnym, używane są też przez producentów wędlin i nabiału- wyjaśnia Katarzyna Jasińska z firmy Unico, produkującej dodatki do przemysłu spożywczego.
Właściciele firm, które sygnowały porozumienie, już teraz deklarują, że na studentów kończących naukę i angażujących się w badania potrzebne danej firmie, czekać będą miejsca pracy.