Studenci drugiego roku wychowania fizycznego z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży – Dominika Steczkowska oraz Krystian Kowalczyk wezmą udział w Mistrzostwach Świata Juniorów i Seniorów IMMAF.
Reprezentacja Polski MMA wyruszyła do Belgradu, gdzie w hali Štark Arena rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów IMMAF. Będzie to największe wydarzenie w historii organizacji International Mixed Martial Arts Federation, która jest globalną instytucją zarządzającą MMA. W turniejowej rywalizacji ma wziąć udział 550 sportowców z 63 krajów. Wśród nich studenci drugiego roku wychowania fizycznego z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży – Dominika Steczkowska oraz Krystian Kowalczyk.
– Kiedy klatka się zamyka, jesteśmy tylko ja i przeciwniczka. Wtedy koncentruję się na walce, nie słyszę dopingu publiczności, tylko własną, wewnętrzną motywację i wspierające polecenia swojego trenera – mówi Dominika Steczkowska.
Reklama
Od 15. roku życia trenuje MMA. Jest wielokrotną mistrzynią Polski w tej dyscyplinie. W 2022 roku została powołana do Kadry Polski MMA, by chwilę później zostać mistrzynią Europy juniorów w wadze koguciej.
Krystian Kowalczyk trenuje od pięciu lat MMA – wcześniej trenował karate i aikido.
– Brakowało mi czegoś, a MMA łączy różne techniki walki i to był dobry wybór – mówi Krystian Kowalczyk.
MMA dla Dominiki Steczkowskiej było sposobem na powrót do formy po urazie nogi, którego doświadczyła jako piętnastolatka. Trenowała wówczas hip-hop, a kontuzja, kule, rehabilitacja sprawiły, że zaczęła myśleć „o czymś nowym”. Tak trafiła pod skrzydła Damiana Zorczykowskiego z Fight Club Łomża MMA, utytułowanego zawodnika i trenera MMA, który prowadzi sportową karierę zarówno Dominiki, jak i Krystiana. Z sukcesami. Dominika ma na swoim koncie konkretne osiągnięcia na szczeblu europejskim, a na mistrzostwa świata jedzie jako faworytka.
– Mam cel do osiągnięcia, zdobyć złoto, ale nie narzucam sobie presji, koncentruję się na tym, aby opanować stres i realizować wyznaczone sobie zadania – mówi Dominika Steczkowska.
Dla Krystiana to pierwsza duża impreza. O awansie na nią zadecydowały zwycięstwa podczas drugich oraz piątych krajowych Mistrzostw MMA, które dały mu powołania do Kadry Polski MMA .
– Celuję w złoty medal, innej opcji mnie ma. Dla mnie to duże wyróżnienie, bo ranga zawodów jest ogromną. Będę z orzełkiem reprezentował swój kraj i rodzinne miasto. Pokażę się z jak najlepszej strony – mówi Krystian Kowalczyk.
Reklama
Dominika Steczkowska ukończyła III LO w Łomży, została w mieście swojego urodzenia, bo tutaj może łączyć naukę z treningami. Także Krystian pochodzi z Łomży.
– Na uczelni mamy dużo zajęć ruchowych, takich jak pływanie, koszykówka, siatkówka i lekkoatletyka, a one mnie wzmacniają kondycyjnie. Standard nauczania jest bardzo wysoki, a jednocześnie możemy godzić wyjazdy na zawody z nauką, gdyż wszystko jest zindywidualizowane, dopasowywane pod nasze potrzeby – wyjaśniają studenci.
Studentka otrzymuje stypendium sportowe Rektora ANSŁ oraz stypendium sportowe Prezydenta Łomży. Krystian otrzymuje stypendium sportowe Rektora. Dominika w przyszłości planuje zostać nauczycielem wychowania fizycznego lub trenerem sportowym, Krystian - strażakiem.
Źródło: ANSŁ