Reklama

Studenci zaskarżyli uchwałę łomżyńskich radnych. Sąd przyznał im rację

15/10/2019 11:53

Według aktualnie obowiązującego w Łomży prawa, studenci z ulgowych przejazdów autobusami MPK mogą korzystać tylko do 26 roku życia. Niedługo może się to jednak zmienić. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku podzielił ich pogląd i stwierdził częściową nieważność uchwały "w przedmiocie uprawnienia określonych grup osób do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Łomży".

Skarga Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej została w ubiegłym tygodniu rozpoznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Rzecznik Praw Studenta PSRP i przewodniczący PSRP wnieśli o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały Rady Miejskiej Łomży (nr 409/XLVIII/14 z dnia 22 stycznia 2014 r.), w zakresie jakim ogranicza ona prawo do studenckich ulg. Wszystko przez to, że w Łomży studentom (z wyjątkiem słuchaczy studiów podyplomowych i doktoranckich) przysługuje ulga w wysokości 50 proc. na  korzystanie z autobusów MPK w granicach administracyjnych miasta, ale tylko do 26 roku życia.

Reklama

- Zgodnie z art. 105 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (jak i wcześniej obowiązującym art. 188 ust. 1 Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – prawo o szkolnictwie wyższym) studentowi przysługuje 50% ulga studencka na komunikację miejską. W ocenie PSRP rada miejska ani żaden inny organ nie może ograniczyć tego prawa, w tym wprowadzić cenzusu wieku - podkreśla PSRP.

Wychodzi na to, że pogląd ten podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który w ubiegłym tygodniu stwierdził nieważność uchwały w zaskarżonym zakresie, a dokładnie w części informującej o studenckich ulgach.

Reklama

 - Wyrok ten jednocześnie potwierdził interes prawny PSRP w reprezentacji ogółu studentów w postępowaniu sądowoadministracyjnym i zaskarżaniu tego rodzaju uchwał - przekazuje PSRP.

Rzecznik Praw Studenta PSRP Marek Konieczny podkreśla w sieci, że należy odróżnić dwie ulgi: 50 proc. na komunikację miejską (gdzie nie ma ograniczenia wiekowego) oraz 51 proc. na komunikację publiczną (inną niż miejska, gdzie z mocy ustawy ograniczenie jest do 26 roku życia).

Orzeczenie nie jest prawomocne. Jakiekolwiek decyzje w tej sprawie zostaną podjęte dopiero wtedy, gdy do Ratusza wpłynie uzasadnienie decyzji sądu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości