Z apelem o oszczędzanie wody zwrócił się do mieszkańców pięciu miejscowości wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki. Chodzi o miejscowości, które korzystają z ujęcia w Jeziorku. Znacznemu obniżeniu uległ tam stan wód gruntowych.
Apel poniższej treści pojawił się wczoraj na stronie internetowej Urzędu Gminy Piatnica.
W związku z dramatycznym obniżeniem stanu wód gruntowych, zwłaszcza na terenie zaopatrywanym w wodę z ujęcia w Jeziorku, zwracam się do mieszkańców Bud Czarnockich, Jeziorka, Poniatu, Wyrzyk i Rządkowa, z apelem o korzystanie z wody w sposób oszczędny – tylko do celów niezbędnych w gospodarstwach domowych i rolnych. Bardzo proszę o czasowe zaniechanie podlewania trawników, mycia samochodów, etc.
Liczę na Państwa zrozumienie,
Wójt Gminy Piątnica
Krzysztof Ryszard Kozicki
Przyczyny niskiego stanu wód gruntowych są oczywiste. Od dłuższego już czasu jest bardzo sucho, nie ma opadów, za to całymi dniami świeci słońce, które wyszusza glebę coraz głębiej. W dodatku prognozy wcale nie są optymistyczne. Ma być jeszcze goręcej i jeszcze bardziej sucho. Nie zmieni tego nawet krótkotrwała burza, zapowiadana przez synoptyków w przyszłym tygodniu. Czy czeka nas stan klęski żywiołowej? Na razie trudno o tym mówić, bo apel dotyczy bardzo ograniczonego obszaru. Wiele jednak zależy od tego, czy a w zasadzie kiedy, zmieni się pogoda.