Reklama

Święty Walenty i biskup pobłogosławi zakochanym z Łomży

13/02/2025 07:10
LUT16

Msza św. odbędzie się w Kościele Panien Benedyktynek w Łomży, przy ulicy Dwornej 32 godz: 17:00

Walentynki to czas, gdy miłość unosi się w powietrzu, a Łomża staje się miastem zakochanych. Restauracje i kina przeżywają oblężenie, pary obdarowują się upominkami, kwiatami i słodyczami, celebrując ten wyjątkowy dzień we dwoje. Jednak w Łomży Walentynki mają nie tylko romantyczny, ale również duchowy wymiar.

Duszpasterstwo Rodzin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Opactwo Sióstr Benedyktynek zapraszają wszystkich zakochanych – małżonków, narzeczonych i młodzież – na mszę św. i odpust ku czci św. Walentego, patrona zakochanych.

Msza św. odbędzie się w Kościele Panien Benedyktynek w Łomży, przy ulicy Dwornej 32, w niedzielę 16 lutego o godzinie 17:00.

Hasło tegorocznego spotkania, "Żar ognia – zakochani u świętego Walentego", podkreśla siłę miłości i wspólnej drogi, którą kroczą zakochani. Podczas uroczystości ksiądz biskup pobłogosławi narzeczonych i ich pierścionki zaręczynowe, wręczy każdej parze egzemplarz Pisma Świętego oraz poprowadzi obrzęd odnowienia przyrzeczeń ślubnych dla małżonków. Każdy uczestnik otrzyma również symboliczną „walentynkę” od sióstr Benedyktynek.

Reklama

Siostry Benedyktynki, które od ponad 30 lat przechowują w klasztorze relikwie św. Walentego, podkreślają szczególne znaczenie tego świętego dla mieszkańców Łomży. Relikwie trafiły do miasta za sprawą kapłana, który przywiózł je z jednego z opuszczonych kościołów na terenie byłego ZSRR. Od tego czasu klasztor stał się miejscem modlitwy dla osób szukających miłości, proszących o błogosławieństwo dla swoich związków i trwałe małżeństwo.

Święty Walenty nie tylko opiekuje się zakochanymi, ale według tradycji Kościoła katolickiego jest także patronem chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Jego kult jako patrona miłości został oficjalnie uznany w 1496 roku przez papieża Aleksandra VI. W Łomży jego obecność jest szczególnie silna – boczny ołtarz w Kościele Panien Benedyktynek, ozdobiony obrazem świętego, to jedno z ulubionych miejsc modlitwy zakochanych.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości